Čučnjevi ili nožna presa: Šta je bolje?

Vježbe za noge

Kada trening nogu dođe na red, ogroman broj, kako početnika, tako i naprednijih vježbača, sebi postavlja pitanje za koju se vježbu i spravu opredijeliti. Da li da okosnica treninga donjeg dijela tijela budu čučnjevi ili nožna presa, odnosno, da li vježbati sa slobodnim težinama ili se ipak opredijeliti za spravu.

Čučnjevi ili nožna presa: Šta je bolje?
Foto: Unsplash

Odgovor na to pitanje svako za sebe može izvući nakon što detaljno uvidi prednosti i mane oba ta načina treniranja druge polovine tijela, polovine koja je kod toliko mnogo vježbača zaostala nasuprot "atraktivnijeg" gornjeg dijela tijela. 

Nožna presa

U odnosu na tradicionalne čučnjeve, nožna presa nudi nekoliko velikih prednosti.

Naime, mnogo je lakše savladiva prava forma izvođenja ponavljanja nego što je to slučaj kod čučnjeva, stoga, uz samo najosnovnija uputstva od trenera ili drugog upućenijeg vježbača, i osobe koje prvi put dođu u teretanu mogu kvalitetno "pogoditi" svoje kvadricepse. 

Druga odlično iskoristiva strana vježbanja na presi je ta što je uz ispravnu pozu i držanje donjih leđa ravnih i pribijenih uz spravu, moguće potpuno isključiti uticaj vježbanja na ovaj dio tijela. Stvar je u tome što su donja leđa ogromnom broju ljudi slaba tačka, pa prilikom izvođenja čučnjeva pomenutoj populaciji same noge nerijetko mogu izdržati i znatno veće napore i napredovati bolje, ali ih ograničavaju bolna leđa.

Čučnjevi

Jedna od složenih, kraljevskih vježbi. Upravo je to osnovna razlika između čučnjeva i prese, jer presa izolira određene mišiće, dok su pri izvođenju čučnjeva skoro svi mišići tijela u akciji. Kada se izvode čučnjevi sa slobodnim tegom, ne postoji nikakva striktna putanja, unaprijed dizajnirana od strane proizvođača. Zbog toga, veća je sloboda pokreta i izbjegavaju se mogući poremećaji koji mogu nastati zbog eventualnih manjkavosti sprave.

Pored toga, čučnjevi podižu na potpuno novi nivo ono što se zove stabilnost i ukupan tjelesni balans. Dakle, ovdje je tijelu prepušteno to da se zatežući razne druge mišiće izbori za održanje balansa, dok je kod vježbanja na presi, taj posao već odrađen od strane same sprave. To je razlog zbog kojeg je na presi moguće izbacivati veće težine nego na čučnjevima.

Najveća beneficija čučnjeva je skrivena i za nju mogu znati samo osobe koje imaju nešto više znanja. Radi se o testosteronu i hormonu rasta, čije lučenje se upravo najefikasnije pojačava izvođenjem čučnjeva. Noge su ogromni mišići, a kada se tome doda to da i skoro svaki mišić također radi i ima svoj udio u svakom pojedinačnom čučnju, postaje logično što se baš tada ova dva bitna hormona najviše otpuštaju. Svakako i kod prese se postiže ovaj efekat, ali u daleko slabijem nivou.

Preporuka

I jedna i druga vježba su jako dobre, tako da je najpametnije izvući ono najbolje iz obje. Zbog toga, najmudrija odluka je to da se za stub treninga nogu ipak postave čučnjevi, ali da se također vježba i na presi nakon "druženja" sa slobodnim težinama. Tako je najlakše postići punu pumpu i maksimalni zamor mišića koji vodi do sigurnog napretka.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak