Riječ stručnjaka: Kako trenirati uz post Ramazana

Analiza izazova

Sam po sebi post kakvog upražnjavaju muslimani širom svijeta, dovoljno je zahtjevan za ljudski organizam, jer se radi o potpunom izbjegavanju hrane i pića od izlaska sunca pa sve do njegovog zalaska. Kada se tome doda drugi veliki izazov za tijelo, kakvi su treninzi s tegovima, neophodno je napraviti maksimum balansa kako bi se izbjegao katabolizam, ali i kako bi se iskoristile rezerve snage koje se u određenim periodima dana mogu bez posljedica potrošiti.

Riječ stručnjaka: Kako trenirati uz post Ramazana
Foto: Unsplash

Fitnes treneri se sve češće susreću i sa ovim izazovom, a opširniju analizu situacije u kojoj se nalaze muslimani tokom jednog mjeseca u godini, napravio je Ammar Sabbah, osoba koja se nalazi na čelu Fit Republika u pitanju edukacije i treninga.

"Hidratacija je najvažnije pitanje za sportiste tokom Ramazana, i tako će biti najmanje još nekoliko idućih godina dok Sveti mjesec ne počne padati na hladnije periode u godini. Istraživanja su pokazala da sportisti koji poste, na kraju mjeseca imaju povećanu koncentraciju crvenih krvnih zrnaca, a što je pokazatelj smanjenog unosa tekućine i neodgovarajućeg nivoa hidratacije. 

Ako ste izdržljiv sportista, postoje dva idealna perioda za trening tokom Ramazana. Prvi je u vrijeme iftara, ili nakon prekidanja posta. Za najbolji učinak, uzmite flašu vode, nekoliko hurmi/datula i krenite na vježbanje. Prednost u ovakvom tempiranju treninga je u rehidrataciji vodom i pumpanju energije šećerom, a poslije treninga osjećaj lakoće i svježine ostat će do kraja večeri. Kako god, s tim načinom se gubi socijalni aspekt iftara, a potreban je i visoki nivo discipline da se dođe do dobre izvedbe nakon cjelodnevnog posta.

Drugo idealno vrijeme za vježbanje je kasno noću, nekoliko sati nakon iftara i prekida posta. U to vrijeme, adekvatni nivoi šećera u krvi i hidratacije su dostignuti u tijelu, hrana je probavljena, i moguće se rehidratizovati tokom noći. Mane u ovom slučaju su te što jako obilan obrok može rezultirati slabim mogućnostima na treningu. 

Ono što je zajedničko za obje varijante je potreba za fokusiranjem na vodu zbog hidratacije, na ugljikohidrate zbog energije i na proteine zbog oporavka.

U svakom slučaju, na umu treba imati to da ovo nije vrijeme za obaranje rekorda", ističe Ammar Sabbah u svojoj analizi.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak