Što je stariji to je bolji: Kako je LeBron prevario vrijeme?

Veteran kom niko nije ni blizu

LeBron James je istinski fenomen košarke, ali i sporta općenito. Radi se o čovjeku čiji vršnjaci vrhunski sportisti već uveliko idu u penziju, dok on za to vrijeme obara rekorde i trudi se svoje ime učiniti još blistavijim.

Što je stariji to je bolji: Kako je LeBron prevario vrijeme?

Sa skoro pa pune 34 godine na leđima (rođen je 30. decembra 1984.), potpuno novim timom i saigračima s kojima se definitivno nije mogao stići istinski uigrati, LeBron praktično nosi igru i sam pobjeđuje protivnike. Posljednji u nizu stradali je Portland Trail Blazers, u čiji koš je ubacio čak 44 poena i naravno, donio pobjedu svojim La Lakersima.

I dok odrađuje svoj novi, sasvim očekivano ekstremno unosni ugovor, LeBron kao da i ne pomišlja o tome da bi to trebao biti njegov posljednji ugovor u ulozi aktivnog košarkaša. Poznajući njega, zasigurno i neće. On je već do sada poznat kao čovjek koji je prevario vrijeme i proces starenja.

Naime, u svojoj 15. sezoni u NBA ligi, LeBron James je po prvi put odigrao sva 82 susreta sa prosjekom odigranih 36,9 minuta po meču - i to kako! Nosio je igru Cleveland Cavaliersa, Miami Heata, a po svemu sudeći će i Los Angeles Lakerse dovesti do velikih dostignuća.

Prvo i osnovno što pravi razliku između LeBrona i svih ostalih jeste njegov mentalitet. Veći je radnik od svih ostalih košarkaša NBA lige, koji su svaki ponaosob svakako fenomeni za sebe. Drugo je ono što sve čudi - stalna motivisanost i glad za pobjedama i novim dostignućima.

Međutim, fizička strana posla i priprema za sve te impresivne demonstracije moći koje se vide na parketu, satkana je iz marljivog rada cijelog tima ljudi. LeBron James tako prema riječima njegovog menadžera, godišnje na sopstveno tijelo troši i do 1,5 milion dolara, a ključna stavka u tim ulaganjima je rad na oporavku mišića, vezivnih tkiva i cijelog organizma, kako bi mogao poput mašine igrati na vrhunskom nivou i više puta sedmično.

Ako se razmisli o tome kakav privatni život vodi ovaj velikan svjetske košarke, dolazi se do zaključka da ima miran i staložen život, te da je okružen ljudima koji ga čvrsto drže na zemlji onemogućavajući pristup bilo kakvim negativnostima da ga ometaju. Suprug je i otac, i svoje privatne ljudske funkcije obavlja na način da njegova impresivna karijera ne ostavlja negativan odraz na ćeliju porodice.

Što se tiče konkretno njegovih treninga i rada na tijelu koje mu omogućava sva ta nestvarna dostignuća, prema onome što je poznato, oni su složeni iz niza različitih pristupa pokretima i vježbi.

  • Bio-mehanički pokreti

Nakon što je 2015. godine proživio težak period obilježen velikim problemima s leđima, LeBron je angažovao čovjeka koji se zove Donnie Raimon, a koji mu je donio potpuni preporod. Radi se o bivšem Navy seal pripadniku specijalnih jedinica vojske SAD-a koji se specijalizovao za biomehaniku. Suština ove vrste pokreta je aktivacija pojedinih oslabljenih mišića, kao i neuro-mišićna kontrola prilikom pokreta.

  • Vježbe proprioceptivnih i vestibularnih sistema

Sistemi za koje su mnogi upravo čuli po prvi put u životu, LeBronu pomažu da razvije svijest mozga o tome gdje je njegovo tijelo u svemiru. Praktično su odgovorni za optimizaciju pokreta i podešavanje pozicioniranja tijela, mišićne aktivacije i slično. Kako ova "čudna" teorija izgleda u praktičnom obliku vježbe, možete pogledati u videu kog je objavio sam "King James".

  • Kardiorespiratorne vježbe

Vježbe poznatije pod kraćim imenom, samo "kardio", imaju za cilj da utiču na srce, krvotok (arterije i vene) i pluća. Sistem kojim LeBron pristupa tom tipu vježbi je dvojaki, baš kako bi i teoretski trebalo da se na pravi način pokrenu željeni proces.

Prvi dio vježbi se odnosi na vježbe dužeg trajanja, ali sa nižim intenzitetom. Drugi dio predstavljaju kratki intenzivni intervali kardio vježbi, inače širom svijeta sve popularniji oblik vježbanja poznat i kao HIIT.

Pored svih tih specifičnih tipova vježbi, King James redovno vježba i s tegovima u teretani, te kao i svi ostali košarkaši obavlja svoje redovne košarkaške treninge koji su mu u opisu posla.

Prije, nakon treninga, pa čak i tokom istih, pridržava se posebnih pravila ishrane i to je vjerovatno i najkomplikovaniji dio posla koji ovom NBA velikanu omogućava da tako bezvremenski igra već deceniju i pol. Naravno, on ne sprema sam hranu, ne mora računati unos proteina, ugljikohidrata, masnoća i svih ostalih mikronutrijenata, ali to plaćeni tim ljudi obavlja za njega, tako da njegov svaki obrok biva detaljno praćen kako bi se izvukao maksimum iz njegovog tijela.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak