Jeo je samo krompir godinu dana i izgubio više od 50 kilograma

Da li je ovaj način ishrane zdrav?

"Neka vaša ishrana bude dosadna, a život zanimljiv", jedna je od lekcija koje Andrew Flinders Taylor ističe na svom YouTube videu koji je objavio još 2016. godine. On u videu detaljno opisuje sve što je naučio tokom godine dana konzumiranja samo krompira tokom svakog obroka.

Jeo je samo krompir godinu dana i izgubio više od 50 kilograma

Ova dijeta zvuči poprilično suludo, ali za Taylora, koji je težio 151 kilogram kada je započeo s ovim eksperimentom, došlo je  do očitih rezultata. Australijanac je smršavio čak 53 kilograma tokom jedne godine.

Danas Taylor više ne jede samo krompir, ali kaže kako mu je ova ishrana tokom godine dana pomogla da postane zdraviji čovjek.

"Moj Spud Fit Challenge osmišljen je samo kao kratkotrajna intervencija za liječenje moje ovisnosti o hrani", rekao je Taylor u nedavnom intervjuu. "Moj odnos prema hrani bio je sličan kao odnos alkoholičara s alkoholom, pa sam odlučio ovaj problem riješiti s istim principom apstinencije."

Nakon što je prošla godina dana, Taylor kaže kako je prešao na raznovrsniji način ishrane. Njegovi obroci još uvijek uključuju puno krompira, ali i dosta druge neobrađene hrane poput voća, povrća, integralnih žitarica i mahunarki.

Sve fizičke beneficije ovog načina ishrane su se isplatile. I dalje može kontrolisati svoju kilažu, te se više ne bori s ovisnošću o hrani. "Imao sam pregled prije nekoliko sedmica i moj ljekar je vrlo zadovoljan mojim zdravljem", rekao je Taylor.

Osim toga, Taylor priznaje kako je bio depresivan i anksiozan prije nego što je započeo svoju dijetu, međutim, njegovo mentalno zdravlje je nakon cijelog procesa puno bolje.

Iako su fotografije njegove transformacije impresivne, vjerovatno imate brojna pitanja: Da li je krompir dijeta sigurna i praktična? Odakle je Taylor dobivao dnevnu količinu proteina? Da li su rezultati koje je postigao održivi i realni?

Je li krompir dijeta efikasna?

Tokom svog izazova, Taylor je jeo sve vrste krompira, uključujući i slatki krompir. Kako bi obrocima dodao okus, koristio je sušene biljke ili slatki čili. Kada bi spremao pire krompir, dodao bi sojino mlijeko bez ulja.

Pio je uglavnom vodu, a s vremena na vrijeme i pivo. Kako mu je u dijeti potpuno nedostajalo meso, nadopunio bi ga vitaminom B12. Također, Taylor nije ograničavao količinu svojih obroka. Umjesto toga, jeo je onoliko koliko je bilo potrebno da smanji glad. Prvih mjesec dana uopće nije vježbao, a uspio je izgubiti skoro 10 kilograma. Nakon toga je dodao 90-minutni trening u svoju rutinu vježbanja.

Krompir je pun hranjivih sastojaka ako se pravilno pripremi. Ova namirnica je sjajan izvor vlakana i zdravih ugljikohidrata, koji vam mogu pomoći u osjećaju sitosti. Krompir je također bogat kalijumom i vitaminom C, a određene vrste, poput slatkog krompira, također su bogate vitaminom A.

Ipak Taylorov eksperiment ne dokazuje da ova dijeta može biti ključ za gubitak kilograma. Svaka dijeta koja vas opterećuje kalorijskim deficitom pomoći će vam da izgubite kilograme. Dakle, mogli biste jesti samo pizzu ili čokoladice, a ipak biste sagorjeli dodatne kilograme.

Da li je ovaj način ishrane zdrav?

Da bi bio siguran da sve radi ispravno, Taylor je tokom svog izazova redovno išao doktoru i registriranom dijetetičaru. Osim što je izgubio višak kilograma Taylor je počeo primjećivati i promjene u svom zdravlju. Njegov holesterol se snizio, a i krvni pritisak i razina šećera su opali.

Krompir dijeta vam možda neće naškoditi kratkoročno, ali konzumiranje krompira na duže staze znači i smanjen unos masti i proteina. Ovakav način ishrane dugoročno može biti štetan, te vremenom oslabiti vaš imunitet, smanjiti nivo energije i učiniti da uvijek osjećate glad. S obzirom na to da krompir nije sjajan izvor proteina, može doći i do slabljenja vaših mišića.

Treba li isprobati krompir dijetu?

Veganska i ketogena dijeta su vrlo restriktivne, ali krompir dijeta je vjerovatno jedan od najrestriktivnijih načina ishrane. Ova dijeta vam kratkoročno može biti korisna, te biste mogli pokušati s njom na neko vrijeme. Ipak, ovaj način ishrane nije održiv, stoga čim postignete svoje ciljeve, pokušajte s drugim, raznovrsnijim, načinom ishrane.

Različite stvari različito djeluju na ljude, tako da je potrebno da vršite vlastita istraživanja i da sami shvatite šta vam najviše odgovara!

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak