Da li je opasno piti energetska pića svaki dan?

Kako nadoknaditi nedostatak energije

Posljednjih godina trend konzumiranja energetskih napitaka u stalnom je porastu posebno među mlađom populacijom. Prema nekim istraživanjima za Europsko tržište procjenjuje se da 30% odraslih i 68% adolescenata konzumira energetska pića. Ukoliko i vi često nedostatak energije pokušavate nadoknaditi ispijanjem energetskog pića sigurno se pitate da li je ta navika opasna za vaše zdravlje.

Da li je opasno piti energetska pića svaki dan?

Proizvođači energetskih napitaka tvrde da njihovi proizvodi mogu povećati tjelesnu izdržljivost, mentalnu budnost, koncentraciju i brzinu reakcije, stimulirati metabolizam, te ih preporučuju u svim situacijama povećanog tjelesnog ili mentalnog rada, za učenike, studente, sportiste...Istant stimulans koji je siguran za upotrebu sve dok nemate druge zdravstvene probleme i niste osjetljivi na kofein.

Kada popijete energetsko piće, u roku od 10 minuta možda ćete početi osjećati porast otkucaja srca i budnosti. Jednom kada dođete u vaš sistem, kofein blokira efekte adenozina, hemijskg spoja u vašem mozgu koji vam pomaže da zaspite. Tada pokreće pojačanu aktivnost neurona u vašem tijelu, što zatim tjera vaše tijelo da proizvodi adrenalin. Šećer koji se također često nalazi u energetskim pićima uzrokuje porast nivoa glukoze u vašem tijelu. Ovo, zajedno s učincima adrenalina, pomaže bržem transportu glukoze u vašem tijelu. Kao rezultat toga, vaš mozak misli da imate više energije nego što stvarno jeste.


Dakle, osjetit ćete porast energije koji obično traje oko 1-5 sati, ovisno o jačini energetskog pića. Nakon odprilike dva sata možda ćete početi primjećivati pad nivoa energije, međutim, to ne znači da se vaše tijelo potpuno riješilo kofeina, za to će vam trebati pet do šest sati.

Sa druge strane brojne zdravstvene organizacije su zabrinute zbog popularizacije energetskih pića, a posebno zabrinjava pozitivan stav mladih. Istraživači Svjetske zdravstvene organizacije upozoravaju da energetska pića mogu predstavljati opasnost za javno zdravlje. Dodatni rizik predstavlja miješanje energetskih pića sa alkoholom što može biti opasno po život.

Istraživači navode da su zdravstveni rizici konzumiranja energetskih pića prvenstveno povezani sa njihovim sadržajem kofeina. Potencijalni rizici povezani sa potrošnjom energetskih pića uključuju:

  • predoziranje kofeinom - koji može dovesti do niza simptoma, uključujući visok krvni pritisak
  • mučninu i povraćanje
  • dijabetes tipa 2 - jer veliki unos kofeina smanjuje osjetljivost na inzulin
  • pobačaj kod trudnica
  • efekti neurološkog i kardiovaskularnog sistema kod djece i adolescenata
  • ponašanje koje traži osjećaj
  • upotreba i ovisnost o drugim štetnim tvarima
  • loše zdravlje zuba
  • gojaznost

Ipak, potrebno još istraživanja kako bi se otkrili učinci dugotrajne konzumacije energetskih pića, posebno među djecom i mladima, i najbolji načini za ograničavanje njihove uporabe. Brojne države su izdale upozorenje na energetskim napicima da se ne preporučuje konzumiranje osobama osjetljivim na kofein, oboljelima od šećerne bolesti, trudnicama i djeci, te da se smiju miješati sa alkoholom. No, neke su države (Francuska, Danska, Norveška) zabranile energetske napitke zbog prevelikog sadržaja kofeina.

Mi vam savjetujemo da isprobate neke od prirodnih energetskih napitaka, koristite prirodni šećer u voću i lagano kofeinski zeleni čaj i med. Možete isprobati razne kombinacije toplog lili hladnog zelenog čaja sa u koji možete dodati sok limuna ili limete, trešanja, đumbira, šumskog voća. Mogućnosti su beskrajne a ovaj energetski napitak možete držati u frižideru do pet dana ili ga zalediti.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak