Kada je najbolje vrijeme za kafu?

Rano ujutro ili kasno popodne?

Većina nas je programirana da ujutro prvo posegnemo za šoljicom kafe. Ovo je piće koje nam pomaže da lakše ustanemo iz kreveta i pokrenemo se.

Kada je najbolje vrijeme za kafu?
Pexels

Kafa nam daje energiju i osjećaj budnosti, te nam pomaže da budemo produktivniji čak i onim danima kada smo previše umorni da ustanemo iz kreveta.

Postoje istraživanja koja su se pozabavila pitanjem kada je najbolje vrijeme za ispijanje kafe kako bismo dobili njenu maksimalnu korist.

Istraživanje sprovedeno od strane Stevena Millera govori o razlozima konzumiranja kafe u određeno vrijeme. Naime, sve počinje našim unutrašnjim 24-satnim hormonskim ciklusom koji se naziva cirkadijalni sad ili drugim riječima naš unutrašnji sat. Njegova osnovna funkcija je pokretanje pozadine vašeg mozga i ciklusa između pospanosti i budnosti u redovnim intervalima. Unutrašnji sat također reguliše proizvodnju hormona kortizola zbog kojeg se osjećamo budno. Proizvodnja ovog hormona se često povezuje sa stresom, te se kortizol povećava kada konzumiramo kafu. Proizvodnja kortizola je veća kada tek ustanemo, od 8 do 9 ujutro. Prema Milleru, konzumiranje kafe u vrijeme kada je proizvodnja kortizola na vrhuncu na kraju može dovesti do toga da naše tijelo stvori toleranciju prema njoj. Vaša šoljica kafe bi vremenom postala manje efikasna i ne bi vam dala energiju, obzirom da se vaše tijelo već prirodno približava vrhuncu u smislu budnosti. Dakle, vjerovatno ne biste trebali konzumirati kofein u vrijeme kada je koncentracija kortizola u krvi na vrhuncu.

Kada je najbolje piti kafu?

Najbolje vrijeme za ispiranje kafe je kada nivo kortizola prirodno opadne, drugim riječima, vrijeme pauze za kafu. Vaš nivo kortizola je na vrhuncu ujutro od 8-9, popodne od 12-13 i navečer od 17:30-18:30.

Iako je svako tijelo drugačije i svako ima različit cirkadijalni ritam, najbolje vrijeme za konzumiranje kafe je kada je nivo kortizola niži kod većine ljudi. Pijenje kafe kada je kortizol povišen može povećati toleranciju na kofein, što zauzvrat dovodi do povišenih razina kortizola - što remeti cirkadijalni ritam.

Naravno, zapamtite da smo svi različiti, stoga se ovo pravilo ne mora odnositi na sve. Pijenje kafe ujutro je navika koja se ukorijenila u našu svakodnevnicu, dakle, vi radite ono što mislite da je najbolje za vas. Ako želite malo promijeniti rutinu ispijanja kafe kako biste vidjeli razliku, ovo je odličan način da počnete.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak