Ljekovita svojstva kamilice

Dobra strana ove biljke

Čaj od kamilice ublažava nervozu i nesanicu, a ulje smiruje bol u mišićima i zglobovima, dok inhalacija pomaže kod upale uha i sinusa. Kamilica cvjeta od aprila da avgusta, a bere se po suhom i sunčanom vremenu. Onda se suši na temeraturi od 35 stepeni. Za čaj se koristi samo cvijet, a za kupku cijela biljka. Od cvijeta kamilice uz pomoć destilacije se dobija eterično ulje sa prepoznatljivom plavom bojom.

Ljekovita svojstva kamilice
Foto: Unsplash

Ukoliko cvijet sadrži više eteričnog ulja, to znači da je kamilica kvalitetnija, skuplja a što je najbitnije ljekovitija. Čaj umanjuje nervozu, pomaže vam da lakše zaspite, a ukoliko se pije zaslađen medom, olakšava disanje i smiruje bronhitis. Čaj blagotvorno djeluje na sluznice želuca, zato se mlak čaj preporučuje kod upale želuca. On potiskuje grčeve, pomaže kod nadutosti stomaka, bola u želucu i crijevima.

Kamilica je dobar diuretik. Olakšava i pojačava mokrenje i izlučivanje otrovnih materija iz organizma, zato se preporučuje kod oboljenja od reume, upale bubrega i mokraćne bešike, i kod šećerne bolesti. Kamilica stimulira znojenje, poboljšava rad jetre i žučne kese, normalizira stolicu, zato se često koristi za pročišćenje organizma. Ona smiruje upale usne šupljine i digestivnog sistema, a preporučuje se i za ispiranje rana koje teško zarastaju.

Dejstvo kamilice je bolje, jače i ljekovitije ako se kombinuje sa drugim ljekovitim biljakama koje imaju sličan hemijski sastav. Najbolje je da se koristi u kombinaciji sa nanom(mentom), slezom i matičnjakom. Pomješana sa kimom, kamilica smiruje grčeve u stomaku novorođenčeta, a u kombinaciji sa valerijom umanjuje tegobe nastale u klimaksu. Kamilica je biljka prepoznatljiva po prijatnom mirisu i sladnjikavom ukusu, koja se jako cijeni i primjenjuje u medicini.


Čaj od kamilice se ne kuha, već se samo prelije kipućom vodom, jer kuhanjem na visokoj temperaturi ispari eterično ulje, koje je u suštini glavna ljekovita komponenta ove biljke. Ovako pripremljen čaj se ostavlja da odstoji ped do deset minuta, a zatim se procijedi. Poželjno je da se piju tri do četiri šoljice toplog ili mlakog čaja dnevno, a najbolji je kada se zasladi bagremovim medom.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak