Mitovi i činjenice: Da li hljeb deblja i je li crni toliko bolji od bijelog?

Nezaobilazna namirnica

Za hljeb se može s pravom reći da je to namirnica bez koje bi teško bilo zamisliti bilo koji obrok, a što se posebno odnosi na prehrambene navike u našim krajevima.

Mitovi i činjenice: Da li hljeb deblja i je li crni toliko bolji od bijelog?
Pixabay

Međutim, kako se svijest o zdravoj ishrani, dobrom izgledu i zdravlju kod ljudi sve više budi, čak i ta najosnovnija namirnica budi brojne polemike i pokreće prave mitove koji se za nju vežu.

Nakon što se oborilo dugo vremena od različitih stručnjaka podržavano mišljenje da su masti te koje najviše debljaju i štete zdravlju ljudske populacije, ugljikohidrati su postali prva meta i prvi osumnjičeni za sve rasprostranjeniji problem pretilosti stanovništva, sve učestalije pojave kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa, karcinoma...

Samim tim i hljeb se našao na vrhu "crne liste" namirnica koje bi trebalo izbjegavati. Postavlja se pitanje, koliko zapravo u tome svemu ima istine?

Ugljikohidrati su važni, ali njihov višak pravi problem

Ono što odmah treba razjasniti jeste to da ugljikohidrati predstavljaju primarnu vrstu goriva za fizičke aktivnosti, te da ih kao takve treba i posmatrati. Samim tim se za hljeb ne može tek tako reći da je to namirnica koja deblja. Višak ugljikohidrata koji se ne može iskoristiti kroz bazalni metabolizam i koji se ne iskorištava za fizičke aktivnosti, sasvim logično mora biti deponovan negdje i na neki način. Nažalost, prejedanje ugljikohidratima i konstantni kalorijski suficit zaista vode ka debljanju i gomilanju masnih naslaga.

Zbog toga, zaključak bi trebao biti jasan svima - hljeb je namirnica koju treba cijeniti kao energetski izvor, ali da s njom treba imati mjeru kako ne bi došlo do pokretanja neželjenog efekta.

Hljeb sa cjelovitim sjemenkama jedini pravi određenu razliku

Drugo pitanje oko kog se raspravljaju ljubitelji fitnessa i zdrave ishrane jeste pitanje crnog hljeba i tvrdnje da je daleko bolji od bijelog zbog vlakana koja se nalaze u njegovom sastavu.

Ono što bi trebalo biti jasno svima jeste to da su obje vrste hljeba zapravo siromašne sa nutrijentima, pa bi s ciljem ozbiljnijeg podizanja kvalitete ishrane trebalo znatno povećati unos povrća i voća umjesto peciva. Jedina znatnija razlika koja se može istaći u slučaju hljeba i peciva, jeste kod proizvoda sa cijelim sjemenkama koje su ozbiljnije zastupljene u sastavu. Tek za takvu vrstu hljeba se može reći da je kvalitetnija, osigurava veći priliv nutrijenata i duže održava osjećaj sitosti.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak