Pet razloga zašto nije dobro piti puno čaja

Umjerenost je ključ

Istina da je čaj jedan od najzdravijih napitaka. Međutim, neke navike njegovog prekomjernog konzumiranja mogu negativno utjecati na vaše zdravlje.

Pet razloga zašto nije dobro piti puno čaja
Foto: Pexels

Blagodati čaja su zaista višestruke. Istraživanja su pokazala da on produžava život, pojačava metabolizam, pospješuje gubitak kilograma, poboljšava memoriju i još mnogo, mnogo toga.

Sigurno ste čuli izreku: "Sve što je previše, ne može biti dobra" Ta konstatacija vrijedi čak i za zdravo piće poput čaja.

Kao što znamo, čaj dobijamo od njegovih - poput crnog, zelenog i bijelog - koji su kofeinizirani. S tim da biljni čajevi nemaju kofein. 

Umjerena konzumacija čaja ispod 3 šoljice dnevno može donijeti bezbroj zdravstvenih blagodati, ali pijenje previše čaja, koje prelazi tu dozu povezano je s nekoliko negativnih nuspojava, a neke od njih su:

Izloženost velikim količinama kofeina

Kao što je slučaj sa gotovo bilo kojom hranom koja se danas uzgaja, listovi čaja mogu sadržavati ili apsorbirati različita toksična jedinjenja. Studije su otkrile nivoe toksina u mnogo različitih vrsta čaja.

Na primjer, studija Journal of Toxicology otkrila je da su istraživači, kada su testirali 30 vrsta čaja otkrili olovo.

Svi pripremljeni čajevi sadržavali su nivo olova u tragovima, ali 73% čajeva kuhanih 3 minute i 83% kuhanih 15 minuta sadržavalo je nivoe koji se smatraju nesigurnim za konzumaciju tokom trudnoće i dojenja. Nivo aluminijuma bio je iznad preporučenih u 20% kuhanih čajeva.

U ovom trenutku istraživači vas pozivaju da budete svjesni da biste mogli biti izloženi tim toksičnim elementima, ali da je važnije pogledati svoju ukupnu dnevnu potrošnju toksina, poput onih iz zaprljanih dodataka ili onečišćene pitke vode.

Opis nije dostupan

Oštećenje jetre

Kada su istraživači sa Food Research International Univerziteta testirali vrećice čaja naspram listova čaja, otkrili su višu razinu fluorida u vrećicama čaja visoke cijene. Kuhanje čaja dvije minute rezultiralo je čajevima u rasponu od 3,6 do 7,96 miligrama po litri bolida. To znači da ako dnevno unesete više od četiri šoljice kafe, mogli biste premašiti referentni unos dijete (DRI) od 4 miligrama fluora dnevno.

Istraživači su pretpostavili da rastresiti čaj dolazi od berbe različitih dijelova biljke i tehnika korištenih za to. Konzumacija previše fluora može oštetiti zube, kosti i zglobove. Imajte na umu da je studija testirala samo britanske čajeve, pa možda nećemo moći izvući iste zaključke s vrećicama američkog čaja.

Problemi sa nesanicom

Kao što smo rekli, čaj sadrži kofein. Doduše, u manjim procentima od kafe - između 20 i 60 miligrama po šoljici, ali ako pijete previše čaja, taj se kofein nagomilava u vašem organizmu.

Previše kofeina povezano je s poremećajima spavanja, žgaravicom, glavoboljom i tjeskobom. Svaki od ovih negativnih efekata obično se događa samo kada se konzumira višak kofeina, između 100 i 200 miligrama dnevno. Ovisno o vrsti čaja koji pijete, možete pretjerati s bilo kojim dijelom između 2 i 10 šoljica dnevno.

Limunski čajevi mogu sadržavati veće nivoe teških metala

Bijeli, zeleni i crni čajevi s dodanom limunskom kiselinom mogu sadržavati više nivoa aluminijuma, kadmijuma i olova, prema studiji objavljenoj u Journal of Food Composition and Analysis. Čajevi sa okusom limuna sadrže nivoe 10 do 70 puta veći od svih ostalih čajeva. Dakle, iako je limunska kiselina antioksidativni sastojak koji povećava fenolne spojeve i korisne koncentracije elemenata u traktu, poput magnezijuma, to dolazi po cijenu povećanog nivoa toksičnih metala.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak