Sušeno voće: Dobro ili loše za vas?

Mišljenja su podijeljena

Podaci o sušenom voću su veoma zbunjujući. Neki stručnjaci kažu kako je ovo hranjiva i zdrava grickalica, dok drugi tvrde da jedenje suhog voća nije ništa bolje za vas od jedenja slatkiša. 

Sušeno voće: Dobro ili loše za vas?

Šta je sušeno voće?

Sušeno voće se proizvodi tako što se skoro čitav sadržaj vode iz voća uklanja postupkom sušenja. Plod se tokom ovog procesa skuplja. Najčešće kroz ovaj proces prolaze grožđice, a zatim hurme, suhe šljive i smokve. Dostupne su i druge sorte sušenog voća, ponekad u kandiranom obliku (premazano šećerom). To uključuje mango, ananas, brusnice, banane i jabuke. Osušeno voće može se konzervisati mnogo duže od svježeg voća i može biti odlična grickalica, posebno na dugim putovanjima.

Sušeno voće je bogato mikronutrijentima, vlaknima i antioksidansima

Sušeno voće je izrazito hranjivo. Jedan komad sušenog voća sadrži približno jednaku količinu hranjivih sastojaka kao i svježe voće, ali kondenzirano u mnogo manjem pakovanju. Po težini, sušeno voće sadrži i do 3,5 puta više vlakana, vitamina i minerala od svježeg voća. Dakle, jedna porcija može pružiti veliki postotak dnevnog preporučenog unosa mnogih vitamina i minerala, poput folata. Međutim, postoje i neki izuzeci. Na primjer, sadržaj vitamina C značajno se smanjuje kada se voće osuši. Sušeno voće uglavnom sadrži puno vlakana i sjajan je izvor antioksidanata, posebno polifenola. Polifenolni antioksidanti povezani su sa zdravstvenim blagodatima poput poboljšanog protoka krvi, boljeg probavnog zdravlja, smanjenog oksidativnog oštećenja i smanjenog rizika od mnogih bolesti.

Grožđice mogu smanjiti rizik od određenih bolesti

Grožđice mogu smanjiti rizik od određenih bolesti. Prepune su vlakana, kalija i raznih biljnih spojeva koji promovišu zdravlje. One imaju nisku do srednju vrijednost glihemijskog indeksa i nizak indeks inzulina. To znači da grožđice ne bi trebale uzrokovati velike navale šećera u krvi ili porast inzulina nakon obroka. Evo još nekih koristi grožđica za zdravlje:

  • Smanjuju visok krvni pritisak
  • Poboljšavaju kontrolu šećera u krvi
  • Smanjuju holesterol u krvi
  • Daju vas osjećaj punoće

Šljive su izuzetno korisne za zdravlje

Suhe šljive su bogate hranjivim tvarima, poput vlakana, kalija, beta-karotena, vitamina A i vitamina K. Poznate su po prirodnim laksativnim efektima. Dokazano je da jedenje sušenih šljiva pomaže u poboljšanju učestalosti stolice. Smatraju se korisnim i efikasnim u ublažavanju opstipacije. Kao sjajan izvor antioksidanata, suhe šljive mogu inhibirati oksidaciju LDL holesterola i pomoći u sprječavanju srčanih bolesti i raka.

Hurme mogu biti korisne u sprječavanju nekih bolesti

Hurme su izuzetno slatke. One su odličan izvor vlakana, kalijuma, željeza i nekoliko biljnih spojeva. Od svog sušenog voća, hurme su jedan od najbogatijih izvora antioksidanata, te doprinose smanjenom oksidativnom oštećenju u tijelu. Hurme također imaju veoma nizak glihemijski indeks, što znači da konzumiranje ovog voća neće uzrokovati skokove šećera u krvi.

Nedostatak: Relativno visok sadržaj prirodnog šećera i kalorija

Voće obično sadrži značajne količine prirodnih šećera. S obzirom na to da se voda isušuje iz voća, sav šećer i kalorije se skupljaju u mnogo manjem pakovanju. Iz tog razloga, sušeno voće sadrži puno kalorija i šećera, uključujući glukozu i fruktozu. S obzirom na to da je sušeno voće slatko i energetski gusto, lako je pojesti velike količine odjednom, što može rezultirati viškom unosa šećera i kalorija.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak