Zašto je med zdrav?

Slatka i gusta tečnost koju treba konzumirati svako jutro

Med se godinama koristi kao zaslađivač, a mnogi se pitaju kako je moguće da nešto tako slatko može biti toliko dobro za vaše zdravlje. Body.ba vam u nastavku donosi zdravstvene beneficije meda, zbog kojih ćete svako jutro posegnuti za zdravom kašikom zdravlja:

Zašto je med zdrav?
Pexels

Sadrži hranjive sastojke

Pčele skupljaju šećer, uglavnom nektar cvijeća bogat šećerom, iz svoje okoline. U košnici, pčele neprestano konzumiraju, probavljaju i regulišu nektar. Krajnji proizvod je već dobro poznata slastica - med. Miris, boja i okus ovise o vrstama cvijeća koje su pčele posjećivale. Jedna kašika meda (21 gram) sadrži 64 kalorije i 17 grama šećera, uključujući fruktozu, glukozu, maltozu i saharozu. Med gotovo da ne sadrži vlakna, masti i proteine. Sadrži i neke minerale i vitamine, ali morali biste pojesti velike količine meda kako biste ispunili svoje dnevne potrebe. S druge strane, med je izuzetno bogat biljnim spojevima i antioksidansima, a tamnije vrste meda obično sadrže i više ovih korisnih spojeva.

Sadržaj antioksidansa

Kao što je već spomenuto, med je poznat po svom visokom sadržaju zdravih antioksidanata. Ovo uključuje organske kiseline i fenole, te jedinjenja poput flavonoida. Stručnjaci vjeruju da kombinacija ovih antioksidanata medu daje njegovu antioksidacijsku vrijednost. Antioksidansi se povezuju sa smanjenim rizikom od srčanog udara, šloga i nekih vrsta raka. Također mogu promovisati zdravlje očiju, stoga ih je korisno dodati u ishranu.

Čini dobro za kožu

Med ublažava kožne bolesti poput dermatitisa. Primjena meda na oštećenu kožu pokazala se dobrom - med kao lijek dokazano smiruje svrbež. Također, dokazana je i njegova ljekovitost pri smanjenju peruti. Stoga od meda možete pripremati i zdrave maske za kosu ili kožu.

Med može biti zamjena šećera za dijabetičare

S jedne strane, med može smanjiti nekoliko faktora rizika za srčane bolesti uobičajene kod osoba s dijabetesom tipa 2. Na primjer, može sniziti "loš" LDL holesterol, trigliceride i upalu, istovremeno podižući "dobar" HDL holesterol. Međutim, neke su studije otkrile da on također može povećati razinu šećera u krvi - samo ne toliko kao rafinirani šećer. Iako je med možda malo bolji od rafiniranog šećera za ljude koji imaju dijabetes, ipak ga treba konzumirati s oprezom.

Alternativni lijek protiv kašlja

Med je poznat po tome što ublažava kašalj, naročito kod djece. Smiruje nadražena područja i štiti ih od daljnjih infekcija, stoga se često preporučuje tokom perioda prehlade i gripe. Korištenje meda smiruje grlobolju, a posebno ga je dobro konzumirati prije spavanja.

Antioksidanti u njemu mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska

Krvni pritisak važan je faktor rizika za srčane bolesti, a med može pomoći da ga snizite. To je zbog toga što med sadrži antioksidativne spojeve koji su povezani s nižim krvnim pritiskom.

Med također pomaže u poboljšanju holesterola

Visoka razina LDL holesterola snažan je faktor rizika od srčanih bolesti. Ova vrsta holesterola igra veliku ulogu u aterosklerozi, nakupljanju masti u vašim arterijama što može dovesti do srčanih i moždanih udara. Zanimljivo je da nekoliko studija pokazuje da med može poboljšati nivo holesterola. Med smanjuje ukupni i „loši“ LDL holesterol, istovremeno značajno povećavajući „dobar“ HDL holesterol.

Med je prebiotik

Može se koristiti i kao prebiotik. Nemojte ga miješati s probioticima (kao što je jogurt) koji sadrži zdrave bakterije. Prebiotici služe kao hrana za te bakterije, što povećava broj zdravih bakterija u vašem tijelu

Daje vam brzi energetski poticaj

Poznato je kako sportaši uzimaju kašiku meda za bržu regeneraciju. Med pozitivno utječe na crvena krvna zrnca i razinu kisika, što rezultira s više energije. Stoga je odlično konzumirati med na prazan stomak prije jutarnje šoljice kafe.

Med pomaže pri sprječavanju raka

Sadrži razne flavonoide koji smanjuju rizik od nekih vrsta raka. Nije klinički dokazano kako smanjuje rizik kod svih vrsta, ali je konzumiranje meda pokazalo značajne rezultate kod nekih pušača.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak