Kakve posljedice na tijelo ostavlja proces izbacivanja kofeina iz ishrane?

Organizam i njegove reakcije

Odricanje od kofeina promijenit će kvalitetu vašeg spavanja, ali i pogled na život, tvrdi Michael Pollan, autor uspješne knjige koja govori o učincima kofeinske ovisnosti koje ljudi uopšte nisu svjesni.

Kakve posljedice na tijelo ostavlja proces izbacivanja kofeina iz ishrane?

Svi su na kofeinu. Dok se ne skinete s kofeina, niste uopšte svjesni koliko je to univerzalno stanje - kaže Michael Pollan, autor knjige 'Kofein' objavljene krajem januara.
Poznat kao pisac o hrani i botanici, gospodin Pollan istražio je načine na koje biljke i lijekovi mijenjaju svijest i ponašanje u svojoj knjizi iz 2018. 'Kako promijeniti svoj um'.

Sada je svoj fokus prebacio na kofein, 'drogu na koju je većina svijeta navučena, a tog nisu svjesni', kaže. U istraživačke svrhe, Pollan se na tri mjeseca odrekao kofeina. U knjizi je napisao kako je jedna od posljedica bio osjećaj 'neusklađenosti sa svijetom, manje oštar i s manje fokusa'. Ali, uskoro je uslijedio preokret.

- Nakon nekoliko dana sam ponovno spavao kao tinejdžer, a promjena u osjećaju odmorenosti bio je ogroman. Bilo je divno spavati, s puno snova - rekao je.

Kako kofein utječe na naš san?

Kofein je svakako neprijatelj spavanja, dok su mu protivnici hladnoća, nepostojanje ekrana i smanjen stres. Dobar san ima ogroman utjecaj na naš budni život, a Pollan se svakim danom bez kofeina osjećao odmoreno i dobro. Alkohol također ima utjecaj na san - čaša do dvije vina nisu problem, ali sve više od toga jeste. Za razliku od kofeina, alkohol ometa naš REM san, kada sanjamo najviše.Ali šta ako je jutarnja kafa ključni dio dana čovjeka? Za mnoge je kafa sve - od mirisa do rituala, ne svodi se samo na molekulu kofeina.

Postoje li sličnosti između psihodelije i kofeina?

Osjetio sam kako je bilo kada sam dobio tu prvu dozu nakon što tri mjeseca nisam pio kavu. Bila je prilično psihodelična. Nije da sam halucinirao, ali osjetio sam radikalan pomak u svijesti i bitno drugačiji osjećaj, gotovo euforiju, objasnio je. Smatram da je zeleni čaj bolji izvor kofeina od kafe jer daje poprilično ujednačeno kofeinsko iskustvo, a čokolada je još jedan divan sistem dostave kofeina i ostalih alkalida, objašnjava.
Piti onda kafu ili ne, na svakom pojedincu je. Svakako, oni koji nemaju problema sa spavanjem niti osjećaju loše posljedice kofeina ne trebaju se zauvijek odreći kafe, ali nema štete u tome da probaju prekinuti unos kofeina, barem na sedam dana, savjetuje Pollan.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak