Visok krvni pritisak, zdravstveni je problem s kojim živi veliki broj osoba svjesnih da njihovo stanje nije nimalo bezazleno.
Jutarnja šetnja od 30 minuta može zamijeniti lijekove za pritisak
Istina jeKako bi se vratio u normalne okvire i neutralizovao rizik od pogoršanja stanja, ljekari skoro po automatizmu pacijentima daju lijekove za snižavanje i regulaciju pritiska, ali bez većeg pritiska na to da se pokrenu i fizičku aktivnost učine svojom regularnom dnevnom rutinom.
Istraživanja stručnjaka sa Western Australia univerziteta, upravo su dokazala koliki je značaj šetanja, inače najmanje cijenjene fizičke vježbe, a od koje sve polazi i koja bi se trebala poštovati mnogo više.
Naime, oni su pratili dnevne navike grupe od 67 stariji osoba, te bilježili njihov krvni pritisak, a koji je svakako direktno vezan za različite aktivnosti koje ljudi imaju tokom svog uobičajnog dana. Kasnije su podatke ispitanika međusobno uporedili i u konačnici došli do potpuno jasnog zaključka - 30 minuta laganog hoda ujutro vidljivo pomaže da se snizi krvni pritisak!
"I za muškarce i za žene, stopa smanjenja krvnog pritiska nakon vježbanja i pauze u sjedenju približila se onoj koja se može očekivati od lijekova za pritisak u ovoj populaciji", navode istraživači, dodavši:
"Ovo istraživanje podržava ogroman broj dokaza koji pokazuju da redovna fizička aktivnost može pomoći u snižavanju krvnog pritiska i pomoći da se smanji rizik od srčanog i moždanog udara".
Dodaju i to da bi strategija promjene životnih navika i uvođenje redovnih šetnji mogla biti spasonosna za sve, jer prirodna tendencija povećavanja krvnog pritiska sa starenjem mnoge ljude odvede ravno u probleme i ozbiljan zdravstveni rizik.