Kada i u kojim količinama nije poželjno piti kafu?

Nije svejedno kada je pijete

Kafa se smatra omiljenim napitkom miliona ljudi širom svijeta, bez kojeg nikako ne mogu započeti dan.

Kada i u kojim količinama nije poželjno piti kafu?
Foto: Pexels

Da li je svejedno kada pijete kafu i u kojim količinama? Doktor Howard Kaltzman smatra da nije. Naveo je nekoliko primjera kada nije poželjno piti kafu. 

Poslije podne

Iako vam to djeluje kao nezamislivno, doktor Katzman sa jednog Univerziteta na Floridi smatra kako pijenje kafe poslije 12 sati, odnosno poslije podvneva ozbiljno remeti naš san.

Kao jedan od alternativa za  predlaže ispijanje čaše piva umjesto kafe u tom periodu.

Ako ste popili dvije šoljice kafe, tu se zaustavite

Kafa nije izuzetak od stare izreke da "sve što je previše ne može biti dobro." Dr. Katzman savjetuje da se unos ograniči na 2 šoljice kafe, sve preko te cifre može imati kontraindikacije po vaš organizam. Pijenje više od 4 šoljice dnevno smatra se jednom od navika koja vam skraćuje život!

Nemojte je piti na prazan stomak

Katzman također smatra da je nivo kiselosti potencijalno problematičan za ljude sa žgaravicom, refluksom i probavnim problemima.

Naravno, postoje načini da se izbjegne bol u stomaku. Katzman preporučuje kupovinu organsko uzgojenih zrna koja nisu GMO - a koja imaju najmanji toksin i najveći sadržaj antioksidansa - i uzimanje kafe s nekom vrstom mlijeka kako biste smanjili nivo kiselosti.

Kada je nivo holesterola visok

Ako se borite s visokim holesterolom, ne trebate izbaciti kafu iz svog života zauvijek. 

Iako se pokazalo da većina filtrirane kafe ima neutralan učinak na nivo lipida, nefiltrirana ili francusko prešana kafa zapravo može povećati takozvani "loši" holesterol. Dakle, ako su vam razine LDL visoke, razmislite o kafi filtriranoj u papiru kako biste izbjegli da one više narastu.

Dnevna baza

Kao što strastveni ljubitelji alkohola znaju, kafa može postati toliko jaka navika da se graniči s ovisnošću.

"Preporučujem umjerenost, jer stimulansi poput kafe imaju direktan utjecaj na nivo energije. To čine povećavajući aktivnost srednjeg živčanog sistema, stimulirajući hormoni (poput adrenalina) i neurotransmiteri koji utiču na našu energiju", kaže dr Kaltzman.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak