Kako naučiti dijete da jede zdravo

Da li je moguće?

Nekada je veoma teško izbjeći dječje proteste zbog hrane na porodičnim okupljanjima. Djeca nisu uvijek zadovoljna hranom koju dobiju i nekada njihovi protesti mogu da uzrokuju veliku buku u kući. Na svu sreću psihologija uvijek ima rješenje za sve, pa tako je i za ovaj problem. Međutim potrebno je strpljenje kako biste naučili djecu da se zdravo hrane te da ne prave buku svaki put kada dobiju nešto nepoželjno za obrok.

Kako naučiti dijete da jede zdravo
Iako je teško moguće je navići djecu na zdravu ishranu

Nije potrebno vikanje na djecu, ali jeste potrebno znati nekoliko trikova kako da ispravite dječje manire za stolom. U nastavku body.ba vam predstavlja najefikasniji način da naviknete dijete da se zdravo hrani.

Oprez sa zabranjenom hranom ona je najpoželjnija

Zabrana loše ishrane nije odluka koja bi se trebala donijeti tako lako. Radi se o obrnutoj psihologiji, kada je nešto zabranjeno želimo ga još više a kada to dobijemo može preći u ovisnost. Ovo je ozbiljan problem ipak sve više ljudi bira da zabrani djeci nezdravu hranu. 

Međutim istraživanje je pokazalo da ove odluke dovode do gojaznosti i poremećajem ishrane kada djeca odrastu. Dok su djeca ne uče da se nose sa hranom koja je nezdrava, a tokom odrastanja će se susresti sa tom "nezdravom" hranom.

Zabrana koja ide do krajnosti dugoročno može da bude kontraproduktivna, zato što sprječava povezivanje dobrog odnosa sa zdravom hranom. Trebamo tražiti povećan unos voća, povrća i mesa, a smanjiti unos suvišnih namirnica ali nikako izbjegavati ih u potpunosti.

Ukoliko ne naučiš dok si mali, bit će gore kada porasteš

Iako za vrijeme večere može doći do čestih komplikacija, te protesta kod djece rješenje tome nije paket hrenovki ili jedan puding kako bi smanjili dječju buku. Ukoliko se ne postave pravila koja će se slijediti, poruku koju prenosite djeci jeste da mogu da rade šta hoće.

Iako je teško navići djecu na zdravu ishranu to je moguće. Možete dati djeci prerađenu hranu ali samo ukoliko je to u izbalansiranoj mjeri sa mahunarkama, voćem, povrćem, ribom i drugim mesom.

Pored ovoga također je bitno ne tjerati djecu da pojedu sve s tanjira zato što na ovaj način možemo poremetiti osjećaj za glad kod djeteta. Isto tako je bitno i naučiti djecu za manire za stolom od malih nogu, što podrazumijeva da treba učiti djecu da sama sebi donose tanjir na stol, ali i da pospreme stol nakon završetka s jelom.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak