Kako protiv smoga?

Saznajte

I poslije svega, jedna jabuka vas ipak može držati daleko od doktora, naročito od pulmologa. Kao što vam je već poznato u ovom periodu možda ne čekamo red za čistu vodu, međutim sa sigurnošću čekamo red za čist vazduh. Svi su obuhvaćeni lošim kvalitetom vazduha, od najmlađih pa do starijih, a ovaj ćemo dio posvetiti onim najmlađim.

Kako protiv smoga?
Foto: Unsplash

Razna istraživanja su pokazala da djeca koja jedu dovoljno voća i povrća, i da piju pića puna vitamina, su pokazala dobre rezultate na testovima koji mjere rad pluća. Naročito su efikasni sokovi od jabuke i naranče. "Svijet" antioksidansa je veliki, smatra se da vitamin C vodi glavnu ulogu. Vitamini A i E isto tako igraju važnu  ulogu u pravilnom funskionisanju pluća, naročito kod djece sa astmom.

Plućne funckije se povećavaju tokom tinejdžerskih godina kada je razvoj pluća u punom tijeku. Ovaj razvoj kod djevojaka dostiže svoj "vrh" u tinejdžerskim godina, dok kod momamaka on traje do ranih 20-ih. Naučnici ističu da nedovoljno razvijena pluća u tinejdžersim godinama mogu da pridonose pojavi problema sa disanjem kasnije u životu, kao što su hornična oboljenja pluća. 

Kako da izbjegnete negativne efekte od smoga?

U danima kada je nivo smoga visok:

- Prilagodite vrijeme i mjesto za igranje (djeca trebaju ostati u zatvorenom, naročito od 14 do 19 sati kada je nivo zagađenja najviši);

- Obratite pažnju na osjetljivosti djeteta na smog. Neka djeca su osjetljiva i na nizak nivo smoga.

- Ukoliko dijete ima astmu, pridržavajte se tretmana od doktora. Dijete treba da ima lak pristup potrebnim lijekovima. 

- Obratite pažnju na znakove otežanog disanja kod djeteta. 

Zašto su djeca osjetljivija na smog od odraslih?

- U odnosu na njihovu veličinu, djeca unose više vazduha (a samim tim i smoga) u poređenju sa odraslim. 

- Pluća djece su u razvoju. Disajni putevi imaju veću tendenciju da se skupe, kao rezultat raznih zagađenja vazduha.

- Djeca veliki dio svojih aktivnosti obavljaju van kuće, vani.

- Disanje djece je brže i dublje dok su aktivni. Ovo omogućava zagađenju da uđe dublje do najosjetljivijh djelova pluća. 

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak