Koje su prednosti tuširanja toplom i hladnom vodom?

Vruća kupka ili hladan tuš

Postoje brojne prednosti kupanja. Osim što nam ovo pomaže da očistimo naš najveći organ, tuširanje također ima i brojne prednosti za druge aspekte našeg zdravlja.

Koje su prednosti tuširanja toplom i hladnom vodom?

Vruća kupka može biti način da se opustimo uz pomoć mirisnih sapuna, relaksirajuće muzike i dobre knjige. Tuširanje hladnom vodom nas može razbuditi i dati nam poticaj energije koji nam je potreban.

Bez obzira da li se tuširate ujutro ili navečer, više volite tuševe ili kupke, naši ritualni čišćenja čine mnogo više od toga da ugodno mirišemo. Ovo su prednosti tuširanja hladnom i toplom vodom:

Vrući tuš

Ko ne uživa u vrućem tušu ili kupki, posebno tokom hladnih zimskih dana? Ovo je odličan način da se opustite, ali vam također koristi i za zdravlje. Iako mnogi ljudi ne razmišljaju o gubitku kilograma tokom tuširanja, istraživanja pokazuju da jedan sat uživanja u vrućoj kupki može pomoći u sagorijevanju kalorija kao pola sata šetnje. Iako ovo nije zamjena za vježbanje, tuširanje vrućom vodom je prilično lijep bonus za one koji pokušavaju smršati.

Istraživanja također pokazuju da tuširanje vrućom vodom može povoljno utjecati na ukupni odgovor šećera u krvi. Tuširaje toplom vodom također nam otvara pore i ispire prljavštinu i toksine koji se nakupljaju tokom dana. Osim što ćemo se osjećati čišće, tuširanje će pomoći našoj koži da izgleda bolje.

Sparni tuš također može pomoći u ublažavanju suhih ili zagušenih sinusa. Para vam može pomoći da smanjite sluz kada osjećate da su vam sinusi začepljeni. Ova vrsta tuširanja također može biti korisna za one koji se ne mogu naspavati. Ipak, to ne znači da se trebate tuširati neposredno prije spavanja, jer ovako riskiramo zagrijavanje tjelesne temperature i povećanje budnosti.

Hladan tuš

Možda nije najpopularniji stil kupanja, ali hladni tuševi zapravo imaju svoje zdravstvene beneficije. Budući da vam vrući tuševi otvaraju pore, logično je samo da vam hladni tuševi stegnu pore. Pa šta je bolje: toplo ili hladno? Sve se tiče vaših individualnih potreba. Ako ste skloni suhoći kože, hladan tuš pomoći će vam da zadržite prirodna ulja u kosi i održavate kožu hidratiziranom.

Kada smo izloženi hladnoj vodi, ona stimulira proizvodnju noradrenalina i beta-endorfina, a istovremeno šalje električne impulse iz naših živčanih završetaka u naš mozak. Prema jednom istraživanju, sve ove hemijske reakcije mogle bi imati antidepresivni učinak na nas. Naravno, svi koji pate od depresije trebaju razgovarati sa stručnjakom da vide šta je dobro za njih, ali zašto ne biste probali i hladan tuš sljedeći put kad se osjećate neraspoloženo?

Naše tijelo prirodno reaguje na hladnoću povećavajući broj otkucaja srca, što zauzvrat brže pumpa našu krv kroz cijelo tijelo. Iako srce pumpa efikasnije, naša ukupna cirkulacija se poboljšava čak i nakon što izađemo iz tuša. Hladan tuš je također odličan način da se razbudite i dobijete energetski poticaj koji vam je potreban ujutro.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak