Najčešći razlozi zbog kojih ne možete smršati

Ne možete izgubiti kilograme bez obzira na sve?

Radite sve kako treba, ali vaša dijeta ne djeluje. Ako ne jedete puno, ali još uvijek dobivate na težini, vjerovatno se pitate gdje griješite. Stoga je važno da znate da bez obzira na dijetu koju odaberete, bez obzira na stručnjaka za mršavljenje ili programa vježbanja koji pratite, tajna uspjeha u mršavljenju je pronalaženje prave energetske ravnoteže.

Najčešći razlozi zbog kojih ne možete smršati
Unsplash

Morate sagorjeti više kalorija nego što konzumirate. Ali to može biti komplikovanije nego što zvuči, jer postoji mnogo faktora koji utječu na vaš unos energije (unesene kalorije) i na vašu proizvedenu energiju (kalorije koje sagorite).

Dakle, mnogo je faktora koji utječu na vaš dnevni unos kalorija. Bilo koji od njih mogao bi biti razlog zašto ne možete postići svoje ciljeve. Najvjerovatnije je problem kombinacija više faktora. Procijenite svaki od njih kako biste vidjeli šta možete promijeniti.

Osjećaj gladi - Ako vam se čini da prečesto jedete ili jedete prevelike obroke, možda ćete glad suzbiti različitim izborima hrane. Birajte namirnice koje sadrže više vlakana i gradite obroke oko proteina. Ove strategije pomoći će vam da se duže osjećate puno.

Dosada - Besmisleno jedenje događa se kada nam je dosadno i potrebna nam je pažnja. To je jedan od najčešćih razloga zbog kojih jedemo čak i kada nismo gladni. Šta je rješenje? Pronađite drugu zanimaciju (nazovite prijatelja ili idite u šetnju) ili ograničite pristup hrani kada znate da će vam biti dosadno.

Hrana s malo masnoće - Hrana koja sadrži masnoće sadrži više kalorija. Ali mnogo puta su ove namirnice više zadovoljavajuće nego namirnice s malo masti. Pa koji je bolji izbor? Ako možete pojesti malu porciju i biti zadovoljni, odaberite opciju s više masti. Ali ako ćete doći u iskušenje da se prejedete, odaberite opciju s manje kalorija i manje masnoća. Bilo kako bilo, vježbajte umjerenost i koristite tehnike kontrole porcija, čak i ako mislite da je hrana prilagođena dijeti koju pratite.

Učestalost obroka - Češće jedenje može vam pomoći da izbjegnete prejedanje za vrijeme "glavnih" obroka, ali češći obroci također povećavaju vaše šanse da potrošite previše kalorija. Ako tokom dana pojedete 2-3 velika obroka i često jedete jer ste gladni, probajte pojesti 4-5 manjih, kalorijski kontrolisanih obroka. S druge strane, ako jedete svaka tri sata i ne gubite kilograme, možda jedete prečesto.

Stres - Mnogi od nas upravljaju emocijama uz pomoć hrane. Hrana pruža osjećaj udobnosti, često nam daje osjećaj kontrole i izvor je uživanja. Ali te udobne kalorije se sabiraju. Ako sumnjate da emocionalno jedenje remeti vašu ishranu, razmislite o zdravijim alternativama za smanjenje stresa. Bavite se jogom, obratite se prijateljima i porodici radi podrške ili pronađite stručnjaka.

Umor - Umor je čest uzrok prejedanja. Prirodno je da tražite energiju kada vam je potrebno nešto da se razbudite. Problem je u tome što kada nivo fizičke aktivnosti izostaje, najgore što možete učiniti je unijeti više kalorija. Prije nego što se odlučite na veliki obrok u kasnim popodnevnim satima, zapitajte se reagujete li na glad ili na umor.

Veličina porcije - Gotovo svi pravimo greške u veličini porcija koje konzumiramo. Ako vaša dijeta ne funkcioniše, nabavite malu digitalnu vagu i počnite mjeriti svaku porciju hrane. Velike su šanse da jedete više od jedne porcije nekih namirnica, poput žitarica, hljeba ili kokica.

Izbor hrane - Mnogi konzumiraju previše kalorija iz hrane za koju smatraju da je zdrava. Avokado je, na primjer, pun zdravih masti. Ali u avokadu ima previše kalorija, pa ga trebate jesti umjereno. Zapamtite, svaka namirnica koja se pretjerano konzumira uzrokovat će debljanje - bez obzira na to koliko zdrava ona bila.

Vježbe koje radite su previše naporne - Vaš trening može biti razlog zašto ne gubite kilograme. Neki programi poput CrossFita zapravo mogu biti štetni za vaš plan mršavljenja ako vam oduzimaju previše slobodnog vremena ili uzrokuju povrede. Pokušajte svaki dan da se bavite nekim fizičkim aktivnostima. To znači da trebate raditi jednostavne i umjerene vježbe.

Medicinski razlozi - Poput bolesti štitne žlijezde, mogu utjecati na vašu svakodnevnu potrošnju kalorija. Faktori poput starosti i genetike također igraju ulogu u broju kalorija koje sagorijevate. Razgovarajte sa svojim doktorom o faktorima koji utječu na vaš metabolizam.

Komentari (1)

Da točno i ja jedem zdravo ali svaka 3 sata i ne mogu smršavit znam da je previše ali sam gladna. Uspilo mi je skinuti 5 kila i dalje ne mrdam.

Željana Račić
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak