Svakodnevno tuširanje nije toliko zdravo kao što mislite

Koliko često se trebate tuširati?

Potrebe za njegom kože razlikuju se kod muškaraca i žena, te zavise od osobe do osobe, stoga dermatolozi ne mogu dati konkretan broj koji bi svi trebali slijediti. Ali ono oko čega se stručnjaci definitivno mogu složiti, jeste da prekomjerno tuširanje može oštetiti kožu.

Svakodnevno tuširanje nije toliko zdravo kao što mislite

Naša je koža prekrivena različitim tvarima koje ju održavaju sigurnom i zdravom. Međutim, kada se previše tuširamo, ta esencijalna ulja se mogu isprati, ostavljajući našu kožu ranjivom i podložnijom opasnim bakterijama i virusima.

Koliko puta dnevno se trebate tuširati?

Nažalost, ne postoji tačan odgovor na ovo pitanje, obzirom da različite vrste kože imaju različite potrebe. Stručnjaci savjetuju da se ne tuširate dok ne osjetite da ste prekriveni znojem ili prljavštinom, te da to ne mora biti svaki dan. Ovisno o vašem životnom stilu i godišnjem dobu, možete proći i nekoliko dana bez tuširanja.

Određene dijelove tijela i dalje ćete morati prati i čistiti. Ruke, na primjer, je potrebno prati više puta dnevno sapunom i vodom. Također je neophodno da svaki dan operete lice, obzirom da koža lica ima veće pore u odnosu na ostatak tijela. Svakodnevnim čišćenjem možete spriječiti pucanje kože, te je tako održavati zdravom.

Uz sve navedeno, ako vas vaš životni stil ostavlja oznojenim ili prljavim dovoljno često, onda nema ništa loše u svakodnevnom tuširanju. Ako se bavite sportom ili imate posao koji vas tjera da se krećete, onda ste vjerovatno jedna od onih osoba kojoj je potrebno da se svakodnevno tušira.

Kako se pravilno tuširati?

Sada kada znate koliko često se trebate tuširati, trebate saznati i kako pravilno to da obavite. Ako vas zanima koliko dugo trebaju trajati vaši tuševi, odgovor je jednostavan: "kraći nego što mislite". Istina je da vam ponekad vruć i dugačak tuš može pomoći da se osjećate dobro na kraju dugog dana, ali stajanje pod tekućom vodom duže vremena može ubrzati uklanjanje prirodnih ulja vaše kože.

Dermatolozi savjetuju da vaš tuš traje od 5 do najviše 15 minuta. Prosječno vrijeme tuširanja je negdje između 8 i 9 minuta.

Pobrinite se da voda kojom se tuširate ne bude previše vruća. Tuširanje vrućom vodom može ubrzati proces skidanja prirodnih ulja s vaše kože.

Pratite ove savjete kako biste učinili vaše tuširanje malo zdravijom navikom. Naravno, ako i dalje oklijevate koliko često biste se trebali tuširati, nemojte se suzdržavati da popričate s dermatologom.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak