Čak se i najjednostavnijih stvari teško možemo dosjetiti kada smo u stresnoj situaciji. Kada osjetimo anksioznost, to može dovesti do hiperventilacije i pogoršati ovu izuzetno negativnu situaciju.
Vježbe disanja koje će vas opustiti u bilo kojoj situaciji
Ponekad zaboravljamo na važnost pravilnog disanja
Ove situacije možemo lakše prebroditi ako se fokusiramo na osnove, poput disanja. Tada će i druge stvari doći na svoje mjesto. Preuzimanjem kontrole nad našim disanjem možemo lakše kontrolisati i druge stvari u životu.
Naša tijela imaju trenutnu fizičku reakciju na vježbe disanja zbog kojih imamo niži puls, smanjenu napetost mišića, niži krvni pritisak i manju potrošnju kiseonika. Dakle, duboko disanje je izuzetno korisno, a ovi savjeti vam mogu biti korisni:
Pravilno disanje
Važno je znati koji je ispravan način disanja. Kada smo pod stresom, imamo lošu naviku da udahnemo puno kratkih, malih udaha u pluća. Umjesto toga, bolje bi bilo da se usredotočimo na disanje zraka do kraja donjih pluća, te da osjetimo kako zrak dolazi u naša pluća. Razmislite o dubokim usporenim uzdisajima. Kada se pravilno izvode, pluća će vam se napuniti, gurnuti dijafragmu i proširiti stomak prema vani.
Istraživanje različitih tehnika
Postoji nekoliko različitih metoda za vježbanje pravilnog disanja, stoga je najbolje da isprobate svaku i vidite koja vam najviše odgovara.
4-7-8 Disanje
Lezite ili pronađite udobno mjesto za sjedenje za ovu tehniku. Prvo stavite vrh jezika na nepce usta, iza svoja dva prednja zuba. Pokušajte držati jezik u ovom položaju cijelo vrijeme.
Unutar ciklusa jednog daha:
- Razdvojite usne i izdahnite sav dah sa zvukom kroz usta.
- Sada zatvorite usne i udahnite kroz nos dok mentalno brojite do četiri.
- Zatim zadržite dah sedam sekundi.
- Na kraju izdahnite iz usta osam sekundi.
- Ponovite ovo četiri puta da osjetite smirujuće efekte ove vježbe. Ovo je ujedno i sjajan način da se pripremite za spavanje!
Roll disanje
Ovo je sjajan način da uđete u ritam disanja. Slobodno vježbajte ovu tehniku u bilo kojem položaju, ali ležanje na leđima dobar je način da se bolje upoznate s ovim načinom disanja.
- Stavite lijevu ruku na trbuh, a desnu na prsa. Obratite pažnju na to kako se vaše ruke kreću dok udišete i izdišete.
- Udahnite kroz nos tako da lijeva ruka ide gore kad udahnete, a desna (prsa) ostaje mirna. Dišite na usta. Učinite to osam do 10 puta.
- Nakon ponavljanja osam do 10 puta, sada je vrijeme da svom disanju dodate sljedeći korak.
- Prvo udahnite zrak u donja pluća, a zatim nastavite udisati kroz gornji dio prsa. Udahnite duboko i polako. Desna ruka (prsa) trebala bi se podići dok lijeva ruka (trbuh) pada.
- Polako izdahnite kroz usta i primijetite kako prvo pada lijeva, a zatim desna ruka.
- Vježbajte ovu vrstu disanja tri do pet minuta. Budite svjesni kretanja ruke trbuha i prsa naizmjenično poput valova koji se kotrljaju.