Mokrenje u krevet kod djece i odraslih

Problemi u snu

Mokrenje u krevet predstavlja gubitak kontrole nad mjehurom u snu. U medicini, za ovaj problem se koristi naziv noćna enureza. Mokrenje u krevet jeste neugodan problem, ali u većini slučajeva to je sasvim uobičajno.  Mokrenje u krevt je standardna razvojna faza kod djece, međudim oko dva posto odraslih ima ovaj problem, što se može pripisati raznim uzročnicima i često zahtijeva određeni tretman.

Mokrenje u krevet kod djece i odraslih

Uzroci mokrenja u krevet

Ovaj problem je uzrokovan ne samo određenim fizičkim stanjem, već i psihičkim. Uobičajni uzroci mokrenja tokom sna kod djece i odraslih su:

  • mala veličina mjehura
  • infekcija mokraćnih kanala
  • stres, strah ili nesigurnost
  • neurološki poremećaji
  • problemi sa prostatom
  • apneja u snu ili abnormalne pauze prilikom disanja u snu
  • zatvor

Hormonalni poremećaji kod nekih ljudi također mogu dovesti do problema mokrenja u snu.
Naše tijelo proizvodi antidiuretski hormon, koji smanjuje proizvodnju urina tokom noći i pomaže kod normalnog zadržavanja mokraće dok spavamo. Dijabetes također može biti uzrok noćnog mokrenja. Dijabetes sprečava pravilno prerađivanje glukoze što dovodi do povećane proizvodnje urina.

Faktori koji utječu na mokrenje u snu

Spol i genetika su među glavnim faktorima rizika za razvoj mokrenja u snu tokom djetinjstva. I dječaci i djevojčice mogu imati epizode noćne enureze tokom ranog djetinjstva,i to obično u dobi od 3 do 5 godina. No, statistike pokazuju da je vjerovatnije da će dječaci imati ovaj problem kada odrastu.
Ako su roditelji imali ovaj problem, 70 posto je vjerovatno da će i dijete mokriti u snu.

Životne navike odraslih koje će promijeniti mokrenje u kevet

Određene promjene načina života mogu pomoći pri rješavanju ovog problema.
Kod odraslih je veoma važno da ograniče unos tečnosti nekoliko sati prije spavanja kako bi smanjili rizik od noćnog mokrenja. Za djecu nije dokazano da ograničavanje unosa tečnosti prije spavanja pouzdano smanjuje mokrenje.
Pokušajte da smanjite unos kofeina i alkohola jer oni nadražuju mjehur i povećavaju potrebu za mokrenjem. Mokrenje i potpuno pražnjenje mjehura prije sna također može biti korisno.

Mokrenje u krevet kod djece

Kod djece svaki stresan događaj može prouzokovati mokrenje u krevet. Problemi u kući ili školi su najčešći uzroci, ali postoje razni faktori koji utječu na njihovo psiho-fizičko stanje i dovode do mokrenja u snu. Pričajte sa djecom o tome kako se osjećaju, kakvi ih problemi muče, šta žele. Razumijevanje i saosjećanje mogu pomoći vašem djetetu da se osjeća sigurnije, što,u većini slučajeva, može prekinuti mokrenje u krevet.
Ako dijete nije mokrilo tokom sna više od šest mjeseci, neophodno je da razgovarate sa doktorom o svakom novom mokrenju u krevet ako se ne prekine u roku od sedam dana.
Nemojte kažnjavati djecu zbog mokrenja u krevet. Vrlo je važno da imate iskren i otvoren razgovor sa vašim djetetom o ovom problemu jer to često i dovodi do rješenja situacije. Naučite dijete da preuzme odgovornost, npr. ostavite pokraj kreveta suhu pidžamu i peškir, tako da u slučaju ako se dijete probudi mokro, može samo da se presvuče. Mokrenje u krevet je normalno za određenu dob, ali ako je vaše dijete starije od 5 godina i mokri u krevet nekoliko puta sedmično, obratite se vašem pedijatru.

Medicinski tretmani liječenja noćne enureze

Postoje različiti tretmani i liječenja ovog problema, od koji su najčeći:

  • antibiotici
  • antiholinergički lijekovi
  • desmopresin acetat
  • lijekovi koji blokiraju dihidrotestosteron

Važna je i kontrola hroničnih stanja, kao što su dijabetes i apneja za vrijeme spavanja.
Ovaj problem mokrenja će vjerovatno biti riješen pravilnim tretmanima, tako da preporučujemo da se svakako obratite doktoru i potražite stručnu pomoć.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak