Simptomi srčanog udara i kako ga možete spriječiti

Srčani udar se često ponavlja, a ovo su savjeti kako da to zaustavite

Srčani udar je jedan od najčešćih uzroka smrti. Nikada nije kasno da počnete paziti na svoje zdravlje i spriječite srčani udar, čak i ako ste već jedan imali.

Simptomi srčanog udara i kako ga možete spriječiti

Simptomi srčanog udara

Premda muškarci i žene imaju gotovo jednake simptome, postoji nekoliko specifičnosti kod svakog spola na koje treba obratiti pažnju.

Srčani udar kod žena – simptomi:

  • neugoda, pritisak i osjećaj težine u prsima koji traju nekoliko minuta, prestaju pa se ponovo vraćaju,
  • neugodan osjećaj koji se širi prema leđima, čeljusti, ruci ili vratu,
  • znojenje, vrtoglavica i povraćanje,
  • gubitak daha,
  • ubrzani ili nepravilan rad srca.

Srčani udar kod muškaraca – simptomi:

  • bol i pritisak u prsima koja traje nekoliko minuta, prestane, pa se ponovo vraća,
  • nedostatak daha,
  • nagli umor,
  • znojenje,
  • osjećaj anksioznosti,
  • bol u ostalim dijelovima tijela.

Ovi simptomi obično traju više od 30 minuta i ne prestaju čak ni kada se odmarate ili stavite tabletu aspirina pod jezik. Neki ljudi imaju tihi srčani udar koji nema simptome.

Novim metodama se može predvidjeti novi udar

Danas se sve puno lakše može predvidjeti pa i prevenirati korištenjem metoda intervencijske kardiologije. Prilikom koronografije i primarnog liječenja srčanog udara vidi se i suženje u drugim žilama te se naknadnim postupcima rade intervencije na njima kako ne bi nastale teže komplikacije u budućnosti. Ponavljanje srčanog udara danas je puno rjeđe zbog ove dominante metode liječenja. Također, samo postavljanje stenta nije liječenje bolesti, ona se liječi lijekovima koji su pacijentu potrebni.

Ko može doživjeti ponavljanje udara i kako ga spriječiti?

Svaki pacijent koji doživi srčani udar ima dodatni rizik za novi, ali pacijent odmah ulazi u fazu sekundarne prevencije. Tada je dužan uzimati lijekove, slušati preporuke Evropskog kardiološkog društva, kojih se i liječnici pridržavaju kada je u pitanju tretman pacijenta koji su su već doživjeli neki oblik koronarne bolesti. Kada doživi srčani udar, pacijent obično postane jako osjetljiv na vlastito zdravlje, odriče se cigareta, alkohola, masne hrane, posveti se tjelovježbi i izbjegavanju stresa. Dakle, uspjeh ovisi i o pacijentu, njegovoj motiviranosti po pitanju promjena načina života i ponašanja.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak