Svakodnevne navike koje uništavaju imunitet

Promijenite ih

Odbrambeni mehanizam ljudskog tijela koji se svakodnevno bori da sve bakterije i viruse koji su na neki način dospjeli u organizam održava na sigurnom nivou te ih čini bezopasnima, generalno je jedno od najvažnijih svojstava ljudskog tijela. Problem nastaje tek onda kada ovo važno oružje tijela oslabi, a slabi na više načina, uglavnom zbog loših dnevnih navika koje ga ubijaju.

Svakodnevne navike koje uništavaju imunitet

U nastavku ćemo navesti neke od navika koje pod hitno trebate promijeniti ako želite ostati zdravi, jer oslabljen imunitet omogućava razvoj svih vrsta zdravstvenih problema.

1. Loša ishrana

Kvalitet goriva stoji u direktnoj vezi sa samim načinom rada mašine, tako je isto i kod ljudskog tijela s tim što ljudi mogu i preskakati obroke, što je jako česta pojava posebno misleći pritom na doručak. Doručak je najvažniji obrok u danu, a osim toga svaki obrok treba sadržavati zdrave i što raznovrsnije namirnice, pokušajte povećati količinu povrća i voća na svojoj trpezi, te smanjiti unos zasićenih masnoća, šećera, pa i soli.

2. Visok nivo stresa

Da se stres krije iza brojnih oboljenja, pa čak i onih velikih, manje-više je poznato. Postoje i dokazi za neke takve tvrdnje, a jedan od tih je onaj da osobe koje su pod velikim stresom češće obolijevaju od prehlada i gripa, te brojnih alergija. Od stresnih situacija treba se pokušati udaljiti, te istovremeno naći svoj "izduvni ventil", bilo da je to dnevna šetnja, vožnja biciklom, teretana, druženje sa porodicom i slično. 

3. Neuredan san

Ako znamo da je za optimalno funkcionisanje organizma potrebno oko 7 do 8 sati sna, postaje nam jasno što osobe koje iza sebe imaju nekoliko neprospavanih noći bivaju mnogostruko podložnije dejstvu svih mikroorganizama koji izazivaju brojne zdravstvene probleme.

4. Manjak fizičkih aktivnosti

Poticanje cirkulacije i izazivanje znojenja svakog dana, najbolji je preventivni lijek za sve vrste prehlada pa i gripa, a to jasno može bilo ko provjeriti u rukovodstvima većih firmi. Upravo zahvaljujući njihovim podacima utvrđeno je da fizički aktivne osobe koriste najmanje dana bolovanja, a sve što trebate da bi se i vi svrstali u ovu grupu je barem 30 minuta aktivnosti, pa čak nekada i kraće ako se radi žešćim intenzitetom.

5. Korištenje antibiotika

Antibiotici jesu osmišljeni kao ispomoć u situacijama kada je tijelo obuzeto raznim infekcijama, te zaista ubrzavaju oporavak. Međutim, njihovo dejstvo čini sopstvenu borbu tijela sa ovim mikroorganizmima nepotrebnom pa tako na duže staze često korištenje antibiotika čini imunološki sistem jako slabim i neotpornim ni na slabije napade. Antibiotike bi trebalo koristiti samo kod jačih bakterijskih infekcija i to obavezno svakog puta terapiju dovesti do kraja kako virusima i bakterijama ne bi bila pružena mogućnost da razviju anti-tijela i kasnije stvore mnogostruko veći problem.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak