Pravilna ishrana u trudnoći

Korisni savjeti

Ishrana tokom trudnoće je česta tema, ali nekako se čini da se stalno pojavljuju neka nova pitanja vezana za ovu temu. Šta da se jede i koliko, šta utječe na tjelesnu težinu pojedinih majki tokom trudnoće, kao i na tijelesnu težinu poslije porođaja? Postoji faza planiranja trudnoće, koja treba biti dobra prilika da se tjelesna težina koregira ishranom i fizičkom aktivnošću.

Pravilna ishrana u trudnoći
Foto: Unsplash

Bilo bi savršeno kad bi se trudnoća započela sa tako reći, idealnom tjelesnom težinom i dobrom fizičkom formom. Preporučena granica povećane tjelesne težine tokom trudonoće jeste od 9 do 11 kilograma. Tokom trudnoće vi uistinu morate jesti za dvoje, u slučaju da u stomaku nema više od jednog djeteta, ali ne po količini hrane koju unosite, već po kvalitetu. Namirnice bi trebale biti pomno odabrane, a hrana pripremljena sa puno pažnje.

Šta je to što je mamama i bebama potrebno? Sve! Kalcijum, magnezijum, folna kiselina, viamin A, vitamin D, omega 3 masne kiseline, vitamin C, vitamina B12, proteini, masti, vlakna, tečnost - ovo je samo dio svega onoga što bi jedna trudnica trebala unositi u svoj organizam.

Mali podsjetnik za nabavku: mliječni proizvodi sa niskim procenstom masti, nemasno meso kao što je piletina, riba (bakalar, skuša, losos, sardina), jaja, integralne žitarice i brojni proizvodi od njih. Zatim sve vrste povrća, naročite mrka, tikva, zelena salata, raznovrsno voće, košpice od tikve i suncokreta.


Šta da izbjegavate? Masnu, začinjenu, jako slatku ili jako slanu hranu. Svakako ne trebamo spominjati da alkohol i cigarete ne dolaze u obzir. Tokom trudnoće može se desiti da poželite brojna jela, a neka nećete moći ni zamisliti. Trebate slušati vaš organizam, ispunjavajte sebi želje koliko god ste u mogućnosti, ali ponekad i trebate biti dosljedni pa ne posustati, ako vam se nešto što nije zdravo baš jede. Hrana koja je teška, puna kalorija, od takve nemate nikakve koristi, zato biste je trebali zaobilaziti. Slatkiši ne bi trebali biti neostavreni san, ali se potrudite da tu želju u većini slučajeva zadovoljite voćem.


Ako vam to ne uspjeva, možete jesti kolače i keksiće ali u normalnim količinama. Kako ste duže u trudnoći, tako vam oborci trebaju biti manji i češći, kako bi se održavao zdrav metabolizam. Bez mnogo filozofiranja, trebate jesti raznoliko i što je moguće prirodnije. Za dodatke u ishrani, kao vitamine i minerale, trebate odlučiti skupa sa vašim ljekarom. Nemojte zaboraviti da svoje tijelo održavate u dobroj formi, je ćete na taj način umanjiti otoke, održavat ćete tjelesnu težinu i bit ćete spremni za porođaj. 

 

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak