Yoga za trudnice

Prednosti

Trudni ste, ali i dalje želite ostati u dobroj formi? Yoga će vam pružiti kondiciju kakvu trebate! Vježbanje yoge u trudnoći ima pozitivne učinke na um i tijelo i pomaže da se u trudnoći osjećate odlično. Joga je drevni indijski oblik vježbanja. Za razliku od druge vrste vježbi, osigurat će vam potpuno blagostanje -  uma i tijela. Yoga znači ujedinjenje. Ova vrsta vježbi sastoji se od od nekoliko različitih poza, uz kontrolu disanja.

Yoga za trudnice

Yoga djeluje umirujuće, oslobađa od stresa, a ujedno održava i vaše tijelo u balansu. Prakticiranje yoge u trudnoći ne iziskuje napore koji bi mogli naškoditi samoj trudnoći, a pomoći će i pri samom porodu. Također pomaže i u postporođajnim fazama. Tijelo trudnice je fleksibilnije, što joj omogućuje da se prilagodi različitim položajima. Vježbanje yoge podstiče cirkulaciju kod trudnica, a također pomaže u otklanjanju bolova. Bolovi u leđima koji su česti kod skoro svake trudnice, više nisu problem. Yoga pomaže da zadržite pravilno držanje tijela, kao i u samoj pripremi za porod – potiče disanje i svijest o tijelu, smanjuje brige i uči vas kako da se prilagodite novim situacijama.
Međutim, prednost vježbanja yoge možda je još i veća nakon poroda. Možete početi prakticirati yogu šest sedmica nakon poroda. Ojačat ćete trbušne mišiće i mišiće zdjeličnog dna. Također ćete uspjeti svom tijelu brže vratiti izgled kakav ste imali prije trudnoće.

Sigurnosne smjernice

Ukoliko niste prakticirali yogu ranije, postoje knjige koje opisuju kako trebate vježbati, kao i časovi vježbanja na DVD-ju.

U smislu redovnog vježbanja, yoga se ne razlikuje od druge vrste vježbi.  Ako prethodno niste redovno vježbali, počnite polako. Ukoliko niste sigurni koje vježbe možete koristiti, konsultirajte se sa svojim liječnikom. Svaku vježbu koja vam stvara nelagodu trebate izbjegavati. Ležanje na stomaku se ne preporučuje, kao i pretjerano savijanje leđa, te dizanje nogu u ležećem položaju koje iziskuje naprezanje trbušnih mišića. Pazite da ne pretjerate, ligamenti oko zglobova postaju osjetljiviji tokom trudnoće. Koje god vježbe da radite, vaš stomak mora ostati opušten. Ukoliko osjetite bol ili mučninu za vrijeme ili nakon vježbanja, trebali biste prestati.

Kako vježbati yogu u trudnoći?

Budite sigurni da Vas niko ne ometa, isključite telefon i odvojite vrijeme za vježbanje. Prozračite prostoriju prije vježbanja i budite sigurni da je temperatura u njoj ugodna. Nemojte vježbati prije obroka. Tokom vježbanja možete slušati neku opuštajuću muziku, kako biste se bolje skoncentrirali i kako bi vam bilo ugodnije. Podloga za vježbanje ne bi trebala biti klizava. Ritual započnite vježbama koje potiči cirkulaciju i pokreću zglobove. Kada se zagrijete, ostale vježbe neka budu prilagođene vašim tjelesnim mogućnostima. Nakon svakog rituala vježbanja yoge, priuštite sebi odmor i opuštanje. Ukoliko ste u mogućnosti, možete vježbati i u prirodi.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak