Dezodoransi i antiperspiranti kao rušioci zdravlja

Prijetnja zdravlju

Ne treba biti veliki stručnjak i istraživač da bi se zaključilo da zabrinjavajuće veliki broj osoba u našem društvu ne zna ni osnovne stvari vezane za ličnu higijenu, a prvenstveno se tu misli na sredstva za borbu protiv neugodnog mirisa znojenja.

Dezodoransi i antiperspiranti kao rušioci zdravlja
Foto: Unsplash

Samim tim što toliko veliki broj osoba ne zna, ili ne želi da zna, da je pranje jedini način uklanjanja neugodnog mirisa, te da se dezodoransi i drugi proizvodi koriste tek nakon čišćenja (dakle na čistu kožu), kako onda očekivati da se znaju razlike između dezodoransa i antiperspiranta?

Ono što je najgore, i što je u pozadini cijele ove priče je to da velika većina ljudi ugrožava svoje zdravlje korištenjem hemijskih preparata za koje ne znaju ni šta su. Zbog toga ćemo u nastavku teksta pokušati objasniti osnovne stvari.

Antiperspiranti predstavljaju preparate koji ruku na srce sjajno rješavaju problem znojenja i neugodnih mirisa na način što jednostavno zatvaraju pore i onemogućavaju svim tim prljavim materijama da izađu iz organizma potaknuti zdravom fizičkom aktivnošću. Iz ovoga je lako shvatiti da upravo te tvari (koje su odgovorne za ružan miris) koje bi inače trebale izaći iz organizma, ostaju unutra lagano stvarajući hiljadama puta veći problem od samog mirisa, a jedan od tih problema za koji su dokazano odgovorni su karcinomi.

Dezodoransi s druge strane imaju drugačiju funkciju i oni ne zatvaraju pore već samo na određeni način kamufliraju neugodni miris, a neki od njih imaju i antibakterijska svojstva koja uništavaju mikroorganizme izbačene iz tijela. Ova varijanta borbe protiv znoja djeluje mnogo zdravije, ali i tu postoji problem u vidu hemikalija koje se nalaze u njihovom sastavu i koje se bore sa mirisom, a jedan od sastojaka je i paraben za kojeg je dokazano da stoji u vezi sa bolestima poput karcinoma dojke. Aluminij apsorbiran preko kože se s druge strane doveo u vezu sa fenomenom porasta strašne Alzheimerove bolesti.

Sve to navodi na logično pitanje - pa šta onda koristiti kao sredstvo protiv znojenja?

Odgovor se krije u raznim prirodnim dezodoransima, onima koji su proizvedeni na prirodnoj bazi poput mnogih baziranih na aloe veri, a postoje i drugi dezodoransi koji u svom sastavu nemaju odnedavno ozloglašenog parabena. Svakako tu su i najprirodnije opcije pravljenja domaćeg dezodoransa baziranog na sodi bikarboni, škrobu i eteričnim uljima.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak