Kako odstraniti simptome depresije

Topla kupka može pomoći

Prvo melanholija prestaje da bude prolazna i nakon toga prelazi u konstantno stanje tuge. Nakon toga loše raspoloženje, nemoć, krivica i apatija preuzimaju kontrolu. Insomnija je prisutna noćima, pamćenje počinje da nas izdaje i život počinje da bude sve teži i teži. Nekada u liječenju depresije sama terapija nije dovoljna i mora biti popraćena lijekovima, međutim kako bi lijekovi počeli da djeluju potrebno je malo više vremena što još više očajno. 

Kako odstraniti simptome depresije

Njemačko istraživanje je pokazalo djelatnost tople kupke. Istraživači su uporedili pogodnosti koje nudi vježbanje i topla kupka kako bi smanjili simptome depresije.

Istraživanje je posmatralo 45 sudionika, te su ih podijelili u dvije grupe jedna grupa je vježbala dok je druga grupa uživala u toplim kupkama. Konačni rezultat je pokazao da kupka na 40 stepeni dva puta sedmično, koja traje između 20 i 40 minuta ima istu učinak na psihu kao i vježbanje, koje je preporučeno od strane doktora osobama koje se bore sa depresijom.

Kada je riječ o vježbanju, savjetuje se svakodnevno hodanje sat vremena zato što lijekovi protiv depresije počinju djelovati tek nakon dvije do tri sedmice, a nekada to može da bude i pet sedmica. Sport promovira proizvodnju kateholamina, neurotransmiteri koji su povezani sa kognitivnom funkcijom, bolom i stresom, koji su nenormalno niski kod depresivnih osoba. 

Prema ovom istraživanju dokazano je da kupka ima slične posljedice sportu što je veoma pogodna vijest osobama koje iz opravdanog razloga ne mogu da se bave sportom. Međutim potrebno je naglasiti da kupke NE mogu zamijeniti lijekove.

Jednodnevni biološki ritam treba da bude ispravan kako biste bolje odmarali

Autor ovog istraživanja tvrde da ovi simptomi su povezani i sa jednodnevnim biološkim ritmom koji upravlja mnogim biološkim funkcijama. Među ostalom jednodnevni biološki ritam je odgovoran za održavanje ritma od 24 sata prema kojem regulišu tjelesnu temperaturu, tako da termometar uvijek reguliše temperaturu tako da je navečer tjelesna temperatura uvijek niža kako bi bilo lakše da zaspite navečer.

Osobe koje se bore sa depresijom imaju kao posljedicu poremećen jednodnevni biološki ritam. Tijelo kod depresivnih osoba nije spremno za odmor i zbog toga sakupljaju iscrpljenost. Ovo istraživanje je pokazalo da topla kupka između dva i šest sati popodne može da primora na rad mehanizme hlađenja koji ne funkcionišu ispravno kod depresivnih osoba.

U svakom slučaju ovo istraživanje još uvijek nije dobro urađeno, mali broj ljudi su pristali na istraživanje, a neki od njih su odustali. Zbog toga savjetuju da je preporučeno i pored kupke se počne dodatno vježbati.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak