Stručni časopis Journal of Psychiatric Practice objavio je nedavno istraživanje koje dokazuje da joga ima pozitivan učinak na pacijente oboljele od depresije.
Joga može pomoći kod osjećaja tjeskobe, ali i drugih simptoma depresije
Posvetite sebi vrijemeUkupno 30 ispitanika podijelili su u dvije skupine. Ispitanici prve skupine išli su na jogu triput sedmično po 90 minuta, ali su trebali i sami kod kuće odrediti četiri termina kada će se posvetiti jogi. U drugoj skupini išli su na jogu dvaput sedmično i kod kuće su vježbali triput. Studija je trajala 12 sedmica, a u tom razdoblju obje grupe su pokazale začuđujuće dobre rezultate. Ispitanici su se osjećali bolje i pozitivnije, smanjila im se tjeskoba, poboljšao san i općenito su se smanjili simptomi depresije.
"Vjerujem kako je to odličan alat za borbu protiv depresije i poboljšanje kvalitete života te bi je trebalo ozbiljno razmatrati. Ali ono što mi se kod studije najviše sviđa, to je činjenica da su od sudionika koji su uzimali antidepresive zatražili da nastave s terapijom i tokom studije te da ne mijenjaju dozu. Stoga je teško pozitivne učinke povezivati s medicinskim utjecajem lijekova", navodi psihijatar Gregory Scott Brown pišući za Psychology Today.
Kaže kako ima puno pacijenata kojima pomaže u borbi protiv depresije i tjeskobe te da su njihove priče iznimno teške te prepune boli i nade.
"Pružam im podršku, a ponekad su dobar izbor i lijekovi. Ali razgovaram s njima i o prehrani, važnosti fizičke aktivnosti te pronalasku radosti i otkrivanju pravog smisla", pojašnjava psihijatar. Ističe pritom kako on nije samo psihijatar nego i neko ko se bavi jogom. Najmanje jedanput na dan pazi na disanje i pronalazi vrijeme za mir.
"Obično imam manje od pet minuta, no to je često dovoljno da raščistim misli", opisuje on. Kaže kako je jogu otkrio tokom studija i od tada je redovno praktikuje. Ponudila mu je 60 minuta kontrole tijela u čudnim pozama, omogućila mu disanje i mogućnost postojanja u trenutku.