Pametni telefoni oštećuju mentalno zdravlje

nove generacije

Od 2012, nešto je počelo pogrešno u životima tinejdžera.U samo pet godina 2010-2015   broj američkih tinejdžera koji su se osjećali  beskorisnim i klasičnim siptomima depresije porasli su za 33 posto u velikim nacionalnim istraživanjima. Pokušaji ubistva tinejdžera porasli su za također 33 posto. Još više uznemiravajuće tinejdžeri od 13 do 18 godina koji su počinili samoubistvo skočilo je do 31 posto.

Pametni telefoni oštećuju mentalno zdravlje
Foto: Unsplash

Šta se dogodilo da bi toliko tinejdžera u tako kratkom vremenskom periodu bilo depresivno, pokušati samoubistvo i izvršiti samoubistvo?  Nakon što smo pogledali mnoga velika istraživanja tinejdžera ustanovili smo da su mogučnosti pratili znatne promjene u životima tinejdžera to jeste iznenadni porast pametnih telefona.

Šta gubimo kada smo uključeni u sve to ?

Čak i ako vrijeme provedeno na mreži ne ugrozi naše mentalno zdravlje, to bi moglo i dalje negativno utjecati na nas i naše druge aktivnosti koje ne stižemo zbog izgubljenog vremena na telefonima.

Na primjer, dok se vodilo istraživanje otkrili su da tinejdžeri provode dosta manje vremena sa svojim prijateljima. Interakcija sa prijateljima  licem u lice je jedan od najdubljih osjecaćaja ljudske sreće. Zbog toga naša raspoloženja dosta trpe i depresija često nas prati. Osjećaj socijalno izolirnog je jedan od glavnih faktora rizika za samoubistvo. Otkrili su da tinejdžeri koji su više vremena provodili od prosjeka na mreži i manje  vrijeme od prosjeka sa ličnim prijateljima  nevjerovatno bili depresivni.

Od 2012 godine to se dešavalo masovno, tinejdžeri su potrošili manje  vremena na aktivnosti za koje je poznato da imaju koristi od mentalnog zdravlja (društvena interakcija u ličnosti ) i više vremena na aktivnosti koje mogu nanijeti štetu ( vrijeme na mreži ) .

Depresija i samoubistvo imaju mnoge uzroke, svih genetskih predispozicija, porodična okruženja, nasilje i traume mogu svi da igraju ulogu. Neki tinejdžeri će imati problema sa mentalnim zdravljem, bez obzira u kom periodu živjeli.

Nije još rano razmišljati o ograničavanju vremena provedenom na pametnom telefonu. Nadajmo se samo da nije prekasno!

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak