Sportska masaža

Osnovne činjenice

Masaža je jedan od najstarijih higijenskih postupaka kojim se pomoću ruku ili u novije vrijeme pomoću specijalnih aparata, mehanički djeluje na tijelo. S obzirom na cilj koji se želi postići masažu možemo podijeliti na: – higijensku;– sportsku;– medicinsku ili terapeutsku masažu.

Sportska masaža
Uticaj masaže na potkožno masno tkivo ne postoji, pa se prema tome masažom ne može postići mršavljenje.

Higijenskom masažom vrši se njegovanje tijela, dok se terapeutska masaža primjenjuje u svrhu liječenja pojedinih organa i tkiva. S druge strane, sportska masaža ima za cilj postizanje sportske, posebno takmičarske sposobnosti, a podijeljena je na:

– masažu prije treninga i takmičenja;
– masažu za vrijeme treninga i takmičenja;
– masažu poslije treninga i takmičenja.

Masaža prije treninga i takmičenja (tkz. pripremna masaža) priprema sportiste za sportski napor, a izvodi se kratko vrijeme prije zagrijavanja. Ona ubrzava cirkulaciju krvi i smanjuje tonus mišićnog tkiva. Ova masaža ima također i i pozitivan psihološki uticaj zbog ugodnosti koju sportisti osjećaju.

Masaža za vrijeme treninga i takmičenja (tkz. odmarajuća masaža) ubrzava odmaranje i osposobljavanje sportista za nove sportske napore. Ona se primjenjuje i poslije treninga i takmičenja, odmah poslije izvršenih tjelesnih napora.

Sredstva za masažu i njeno trajanje

Za masiranje se obično upotrebljavaju dječiji puder, talk, vazelin, razna ulja i masti, kamfor, masne tečnosti sa alkoholom... Sportska masaža treba da traje 30-40 minuta, ali s obzirom da maser pred takmičenje treba masažom da obuhvati više osoba, ona se skraćuje na 15-20 minuta, međutim treba imati na umu da kraćim trajanjem masaže ne postiže se dovoljan efekat. Masaža poslije fizičkih napora treba da traje 30 minuta.

Djelovanje masaže

Mehaničkim uticajem na kožu skida se njen gornji epitelni sloj sa lojem. Ubrzava se cirkulacija krvi koja izaziva hiperemiju kože i bržu razmjenu materija. Na taj način koža postaje toplija, crvenija, elastičnija i otpornija. Masažom se ubrzava i tok limfe. Uticaj masaže na potkožno masno tkivo ne postoji, pa se prema tome masažom ne može postići mršavljenje. Širenjem kapilara i bržom cirkulacijom krvi u koži, postiže se bolja resorptivna sposobnost kože. Ovom činjenicom može se objasniti brže iščezavanje krvnog izliva kod boksera, jer udarac bokserske rukavice u izvjesnom smislu djeluje kao masaža. Mišići nakon masaže postaju mekši, njihova kontrakciona sposobnost bolja, a otpornost na istezanje veća.

I pored mnogobrojnih aparata u današnje vrijeme, i dalje se smatra da je najbolja masaža ona koja se obavlja manuelno od strane masera, a masaža kao sredstvo relaksacije i poboljšanja psiho – fizičke sposobnosti sasvim će sigurno biti još dugo prisutna u životu vrhunskih sportista.

Komentari (1)

Divno!

Ja sam mislila da je loše kada se koža zacrveni poslije masaže,
to nije tačno?!

Maya29
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak