Minimalno 7 sati: Uspjeh dijete dokazano ovisi o dužini sna

Više sna - manja klilaža

Dokazano je kroz više istraživanja da navike spavanja snažno utiču na kilažu, kao i na samu tjelesnu kompoziciju. Radi se o igri hormona koji su spremni da potaknu taloženje masnih naslaga, ali i da stvari pokrenu u drugom, dosta povoljnijem smjeru.

Minimalno 7 sati: Uspjeh dijete dokazano ovisi o dužini sna

Stručnjaci poručuju da na san treba gledati kao na vrstu hrane za mozak, a većina ljudi treba između 7 i 9 sati odmora kako bi se mozak u potpunosti odmorio. Svaki put kada san traje kraće, dolazi do promjena u ponašanju koje bi čak i najdisciplinovanije osobe na dijetama navele da sve pokvare i pojedu neku 'junk' namirnicu.

Razlog za to je što manjak sna negativno djeluje na osjećaj gladi i regulaciju dva najvažnija hormona vezana za to pitanje - grelina i leptina.

Grelin je poznat kao hormon gladi, koji šalje signal mozgu kada je vrijeme za jelo. Kada osoba ne spava dovoljno, organizam produkuje više grelina. S druge strane, leptin signalizira mozgu kada treba prestati jesti, a također, kada osoba ne spava dovoljno i lučenje leptina postaje poremećeno i on se luči u manjoj količini nego što je normalno.

Kada se na sve to doda i efekat hormona stresa kortizola, koji prirodno postaje mnogo prisutniji u krvi s nedostatkom sna, te signalizira mozgu da čuva energiju koja bi se inače koristila kao gorivo tokom dana, postaje jasno da sav taj sklop uticaja vodi do ozbiljne promjene u tjelesnoj strukturi i rezultira sa povećanjem kilaže i prije svega, masnih naslaga.

Jedno istraživanje je možda i najbolje pokazalo kolika je snaga uticaja sna i pomenutih hormona na tjelesnu figuru. Naime, za potrebe istraživanja je angažovana grupa osoba koje su željele smršati, te im je ponuđen isti plan ishrane kog su se trebale striktno držati tokom dvije sedmice. Napravljena je samo jedna, ključna razlika - polovina ispitanika je imala ograničeno vrijeme spavanja na manje od 7 sati, dok su članovi druge grupe mogli slobodno spavati koliko su željeli.

Ishod je na kraju iznenadio i same naučnike, budući da je razlika bila drastična. Oni ispitanici koji su spavali duže od 7 sati, uspjeli su sa istom dijetom smršati za 50% više od ispitanika koji su samo spavali kraće. Razlog je jednostavan, manjak sna obara metabolizam i pravi nered u hormonalnom panelu. Sve to je bilo više nego dovoljno da se još jednom potvrdi važnost i snaga uticaja sna na ljudski organizam.

Možemo dodati i to da ozbiljne promjene neće nastati ako se navike sna povremeno poremete, ali ako manjak sna postane uobičajni dio životnih navika, tada već postoji problem. Pokazuje to i statistički podatak da više od trećine Amerikanaca redovno spava kraće nego što bi trebalo, a što se također može dovesti u vezu sa činjenicom da se radi o jednoj od najdebljih nacija na svijetu.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak