Novak Đoković: Promjenom ishrane do uspjeha

Ispovijest tenisera

Teniser Novak Đoković je vjerovatno i najbolji sportista koji dolazi sa prostora Balkana svih vremena. Srbijanac je sa reketom u ruci osvojio sve što se osvojiti može, te je sam svojim mukotrpnim radom došao do slavnog imena koje dobro znaju skoro svi ljudi na planeti. Međutim, najzanimljivije od svega je to da je za razliku od drugih tenisera ispred sebe imao još jednog velikog, možda i najvećeg protivnika - zdravlje.

Još dok je bio mali dječak prozvali su ga hipohondrom, a sve zbog čestih problema koje je imao i koje nije mogao riješiti čak ni uz pomoć mnogobrojnih ljekara. U svojoj autobiografiji "Serve to Win", Novak iznosi svoju ispovijed, a sve to čini najviše kako bi pomogao ljudima da shvate važnost načina ishrane, te da je ishrana čak i važnija od treninga. 

On je shvatio to na jako težak način, u zdravstvenom smislu je morao pasti tako nisko da konačno shvati da nema ni astmu niti je hipohondar, već da se potpuno pogrešno hrani.

"Od trinaeste sam se godine stalno osjećao napuhano, posebno noću. Budio bih se i ustajao umoran. Vječno sam bio umoran, nadut, čak i kad sam trenirao tri puta dnevno. Imao sam alergije i u dane velike vlage ili vrijeme cvjetanja biljaka to bi se posebno pogoršalo. To što mi se događalo bilo je jako čudno. Napad astme dođe na samom početku vježbanja, ne javlja se za trosatnog meča. Ali za vrijeme velikih mečeva, protiv ponajboljih igrača, držao bih se nekoliko prvih setova i onda bi došla kriza", objašnjava Đoković, te nastavlja:

"U dane kad nemam meč treniram barem tri, nekad i pet sati dnevno, u teretani provedem sati i pol, zatim radim jogu i tai chi, i ako stignem uz to još i trčim, vozim bicikl, veslam. Uprkos tolikim treninzima bio sam usporen, imao i kilograme viška. Ako mislite da ćete se s puno vježbanja othrvati umoru i prekomjernim kilogramima, bolje razmislite još jednom. Zar sam imao četiri kilograma viška zato što nisam trenirao dovoljno? Ne! Osjećao sam se teškim, usporenim i umornim zato što sam jeo hranu koju jede većina nas. Jeo sam kao Srbin (i kao Amerikanac) - puno talijanske hrane poput pizze, tjestenine, jako puno kruha, zatim teške mesne obroke po nekoliko puta dnevno. Za vrijeme mečeva uzimao bih čokoladicu ili neki slatkiš, misleći da će mi to pomoći da održim energiju. Nisam shvaćao da takav način prehrane uzrokuje upale. Tijelo reaguje na hranu koja mu ne odgovara, šalje signale: napuhanost, grčeve u crijevima i trbuhu, bolne zglobove".

Brutalni meč sa Tsongom 2010 godine i shvatanje problema

“Zamisli da ukucavaš ekser u drvo i nepažnjom pogodiš stomak. To boli, jasno? Trbuh natekne, zacrveni se… To je upala. Sad zamisli što se događa u tvojem tijelu koje iznutra ne možeš vidjeti. Tačno to se događa kad jedemo hranu koja našem tijelu ne paše. Prije nekoliko godina, za vrijeme Australian Opena, tijelo mi je slalo poruke da sam sebi nanosim povrede iznutra prema van. Morao sam naučiti slušati te poruke. Jednom kad sam to naučio, sve se promijenilo. Ne mislim pri tome samo na tenisku karijeru. Promijenio mi se čitav život. Osjećao sam kao da mi se dogodilo nešto magično. Zapravo sam probavao različitu hranu da bih pronašao onu koja mi najbolje odgovara. Najjednostavnije: shvatio sam koja mi hrana šteti i koja mi pomaže. Nije to tako teško, pokazat ću vam kako doći do toga."

Bezglutenska dijeta

Muke Novaka Đokovića bi se vjerovatno produžile u nedogled da jedan njegov sunarodnjak, koji je inače po zanimanju nutricionista, nije slučajno pogledao meč na TV-u i odmah shvatio da se ne radi o astmi već o disbalansu u probavnom sistemu. Kasnije kada je podvrgnut hemijskoj analizi, utvrđeno je da njegov organizam ima veliku netoleranciju prema žitaricama i mliječnim proizvodima.

"Nakon što sam, na sugestiju liječnika, uveo bezglutensku dijetu, izliječio sam se od alergija, nestala je astma, a strahove i sumnje u meni zamijenilo je samopouzdanje. U zadnje tri godine nisam imao ozbiljniju prehladu", otkriva veliki teniser, te savjet daje i drugima:

"Počnite s izbacivanjem glutena na dvije sedmice. (To je jednostavnije nego što mislite…) Poslije toga kreće borba sa šećerom i mliječnim proizvodima također na dvije sedmice, i vidjet ćete kako ćete se osjećati. Promjena prehrane nije jedino što treba učiniti. Treba naučiti mijenjati način na koji jedete. Naučiti uskladiti hranu s potrebama vašeg tijela, dajući mu tačno ono što treba i kad treba. Postat ćete opušteniji, skoncentrisaniji."

Sada, kada se hrani onako kako to najbolje odgovara njegovom organizmu, srbijanski teniser otkriva da spava po osam sati te svaki dan započinje sa čašom mlake vode te dvjema kašikama meda.

Komentari (1)

Svaka pohvala da je prihvatio savjet liječnika ipak je on faca a time će pomoći i drugima koji to pročitaju.

Ana
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak