Da li vam svakodnevno rano buđenje može utjecati na zdravlje?

Buđenje rano radnim danima i duže spavanje vikendom

Alarm rano ujutro, praćen užurbanom rutinom i eventualnom odlaskom kroz vrata, previše je poznat većini zaposlenih ljudi. Tada dolazi vikend koji nam daje priliku da se napokon naspavamo.

Da li vam svakodnevno rano buđenje može utjecati na zdravlje?
Pexels

Ovaj kontrast u rutini i rasporedu spavanja može biti normalan, ali da li ovo šteti vašem zdravlju?

Nekoliko istraživanja pokazalo je da navike spavanja odraslih koji rade i imaju varijacije u načinu spavanja, poput ranog ustajanja radim danima, a zatim spavanja do kasno vikendom, mogu biti povezani s metaboličkim zdravstvenim rizikom. Istraživanja pokazuju da ovakvi pojedinci mogu imati loš nivo holesterola, veći opseg struka, veći indeks tjelesne mase i veći inzulinski otpor.

Stručnjaci sugerišu da biste trebali spavati od 7 do 9 sati svaku noć, te da vrijeme spavanja i nije toliko važno. Dosadašnja istraživanja pokazuju samo povezanost između društvenog zaostajanja i metaboličnog zdravlja, ali ne i da ti pomaci uzrokuju loše metaboličko zdravlje.

Istraživanja pokazuju da ljudi koji manje spavaju imaju i gore prehrambene navike, veći indeks tjelesne mase i veći rizik od dijabetesa. Iako buđenje ranije tokom radnih dana može značiti da ćete manje spavati, to ne mora uvijek biti slučaj. Možda su neki od nas disciplinirani da manje spavaju tokom radnih dana.

Dakle, najbolje bi bilo da se usredotočite na spavanje osam sati svake noći. Ovo se preporučuje kako biste mogli normalno funkcionisati, biti budni i u stanju da se koncentrišete kako ne biste bili umorni tokom dana.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak