Volite spavati preko dana? Evo kako to utječe na vaše tijelo

Popodnevni drijemež je ponekad sve što vam treba

Drijemanje preko dana je odličan način da povratite energiju i lakše prebrodite obaveze koje vas čekaju. Brzinsko spavanje može poboljšati vaše performanse i povećati vaše raspoloženje. Ako ste ipak jedna od osoba koja se nakon popodnevnog drijemeža probudi još umornija i iscrpljenija, onda je vrlo moguće da pravite neke uobičajene greške.

Volite spavati preko dana? Evo kako to utječe na vaše tijelo

Naime, ključno je da spavanje tokom dana ne traje duže od 20 minuta, jer previše spavanja zapravo može rezultirati osjećajem većeg umora i mrzovoljnosti nego prije.

Drijemanjem protiv spavanja

Kad drijemate 10 do 20 minuta, ulazite u prvu, a ponekad i u drugu fazu sna. To je dovoljno da vas osvježi i da steknete blagodati povezane s drijemanjem. Tokom pravog spavanja, vaše tijelo ima priliku da izvrši pet faza ciklusa spavanja. Kad uđete u duboki san, vaš mozak sporije reaguje na vanjske podražaje, što otežava buđenje i povećava vjerovatnost da ćete biti mrzovoljni i umorni.

Poboljšane performanse

Razne studije otkrile su da drijemeži u rasponu od 10 do 30 minuta mogu povećati performanse i učiniti vas produktivnijim na poslu. Pokazalo se da drijemanje poboljšava:

  • Psihomotornu brzinu
  • Vrijeme reakcije
  • Budnost
  • Poboljšano učenje

Na osnovu različitih studija, drijemanje tokom dana može poboljšati vaše vještine učenja. Drijemanje ne samo da poboljšava vaš fokus i memoriju, što vam može pomoći da naučite i zadržite informacije, već su studije također otkrile da se sposobnost učenja novih informacija poboljšava odmah nakon drijemanja.

Niži krvni pritisak

Novo istraživanje pokazuje da podnevni san može značajno smanjiti krvni pritisak. Rezultati studije predstavljene na godišnjem naučnom zasjedanju Američkog koledža za kardiologiju 2019. pokazuju da se čini da je podnevni san jednako učinkovit u snižavanju nivoa krvnog pritiska kao i druge promjene u načinu života, poput smanjenja konzumacije soli i alkohola.

Bolje raspoloženje

Drijemanje tokom dana može poboljšati vaše raspoloženje. Kratko spavanje povećava nivo energije i pomaže vam da izdržite popodnevnu krizu. Također, dnevno spavanje je povezano s povećanom pozitivnošću i boljom tolerancijom na frustraciju.

Nuspojave dnevnog spavanja

Iako se pokazalo da drijemanje nudi brojne zdravstvene beneficije, ovo može proizvesti neželjene efekte, pa čak i negativne posljedice na vaše zdravlje ako nije pravilno obavljeno. Na primjer, drijemanje duže od 20 minuta može povećati inerciju spavanja, zbog čega se osjećate mrzovoljno i dezorijentisano. Ovo se događa kad se probudite iz dubokog sna. Drijemanje predugo također može otežati kvalitetan san navečer. Ovo je još gore za osobe koje imaju probleme s nesanicom.

Duža dnevna drijemanja također su povezana sa znatno većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i smrtnosti različitih uzroka. Rezultati jednog istraživanja su pokazali da su drijemeži duži od 60 minuta povezani s većim rizikom od srčanih bolesti i umiranja od svih uzroka. Starost, cjelokupno zdravlje i navike spavanja mogu igrati ulogu.

Koliko dugo treba da spavate tokom dana?

Ograničavanjem drijemanja na 10 do 20 minuta možete se osjećati svježije. Više od toga, posebno duže od 30 minuta, vjerovatno će vas ostaviti tromima i umornijima nego prije nego što ste legli da spavate.

Izuzetak je ako ste neispavani i imate luksuz da možete drijemati dovoljno dugo da završite puni ciklus spavanja, koji iznosi najmanje 90 minuta.

Kada je najbolje vrijeme za drijemanje?

Najbolje vrijeme za drijemanje ovisi o individualnim faktorima poput rasporeda spavanja i starosti. Za većinu ljudi je drijemanje rano popodne najbolji period. Drijemanje nakon 15:00 može ometati noćni san.

Komentari (1)

Ja nikada ne spavam i ja samo radim i radim danju noću ,noću danju.
Iskeno vam mogu reći uz dužno poštovanje da "pišete šuplju priču" o spavanju.
Pišite malo o ljudima koji su preživjeli ratne traume i koji nakon 25 godina još uvijek žive pod opsadom i agresijom JNA i chetniche vojske koja je bila na okolnim brdima grada Sarajeva.
Pišite malo o tim stvarima uz dužno poštovanje vašeg pisanja o "drijemanju" u toku dana...... a ima nas koji ne spavamo po 3 dana.
Hospitalizovani liječeni ali..... nema napretka.
Lp

Aleksandar Vučić
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak