Faktori koji utječu na visok holesterol

I načini da ga snizite

Holesterol je vrsta masti (lipida) prisutna u vašoj krvi. Vašim ćelijama je holesterol potreban kako bi normalno funkcionisale. Ipak, dodatni holesterol može biti veoma štetan za zdravlje, a dobivate ga iz masne hrane koju konzumirate.

Faktori koji utječu na visok holesterol

Kada u tijelu imate više od potrebne količine holesterola, on se počinje nakupljati u vašim arterijama. Ovo stanje je poznato kao ateroskleroza, te dalje može dovesti do problema sa srcem i protokom krvi poput krvnih ugrušaka, srčanog udara i moždanog udara.

Koji faktori najčešće utječu na nivo holesterola?

Neaktivnost - Ako ne vježbate redovno, može doći do povećanja nivoa lošeg holesterola

Starost - Nivo holesterola obično počinje rasti nakon 20. godine

Loša ishrana - Konzumiranje zasićenih masti koje se nalaze u životinjskih proizvodima i trans masti koje nalazimo u komercijalnim prehrambenim proizvodima, mogu znatno utjecati na razine holesterola u vašem tijelu. Čak i zdrava hrana s visokim sadržajem holesterola, poput crvenog mesa i mliječnih proizvoda, također može povećati vaš holesterol.

Gojaznost - Prekomjerna težina također dovodi do povećanja rizika od visokog holesterola

Pušenje - Pušenje cigareta oštećuje zidove vaših krvnih žila, čineći ih sklonijim nakupljanju masnih naslaga. Pušenje također može smanjiti nivo dobrog holesterola.

Dijabetes - Visok šećer u krvi pridonosi većem nivou opasnog holesterola zvanog lipoprotein, te oštećuje sluznice vaših arterija.

Znakovi i simptomi visokog holesterola:

Većinu vremena možda i ne znate da imate povišen nivo holesterola, sve dok se sami ne testirate. U nekim slučajevima, pojedinci saznaju da imaju visoku razinu holesterola tek nakon što pretrpe moždani ili srčani udar. Međutim, ovakve situacije se događaju samo kada visoka razina holesterola dovodi do stvaranja plaka. Test krvi je jedini način da saznate je li vam holesterol visok.

Danas većina pojedinaca pati od visokog nivoa holesterola i stoga postoji visok rizik od srčanih i moždanih udara. Dakle, što ranije snizite nivo holesterola, to će vaše zdravlje biti bolje. U nastavku pogledajte nekoliko kućnih lijekova koji vam mogu pomoći da prirodnih putem smanjite razinu lošeg holesterola:

  • Esencijalna ulja
  • Vitamini
  • Riblje ulje
  • Kokosovo ulje
  • Bijeli luk
  • Zeleni čaj
  • Jogurt
  • Chia sjemenke
  • Sok od grejpa
  • Sok od narandže
  • Sirće
  • Sjemenke lana
  • Sok od celera

Visok holesterol može dovesti do nastanka masnih naslaga u vašim krvnim žilama. Kada te naslage narastu, protok krvi kroz vaše ćelije je otežan. Ponekad ove naslage mogu stvoriti ugrušak koji izaziva srčani udar ili moždani udar. Visok holesterol se može naslijediti, ali najčešće je izvor nezdravog načina života. Zdrava ishrana, redovno vježbanje i neki lijekovi mogu pomoći u smanjenju visokog holesterla.

Komplikacije koje visok holesterol može izazvati:

Visok holesterol može prouzrokovati opasno nakupljanje naslaga na zidovima vaših arterija. Ove naslage mogu smanjiti protok krvi kroz vaše arterije, što može prouzrokovati komplikacije kao što su:

Bol u prsima - Ako su zahvaćene arterije koje opskrbljuju vaše srce krvlju, mogli biste osjećati bol u grudima i druge simptome bolesti koronarnih arterija.

Srčani udar - Ako plakovi puknu, na mjestu puknuća može se stvoriti ugrušak koji blokira protok krvi. Ako se zaustavi protok krvi u dijelu vašeg srca, doći će do srčanog udara.

Moždani udar - Slično srčanom udaru, moždani udar nastaje kada ugrušak blokira dotok krvi u dio vašeg mozga.

Kada treba posjetiti doktora?

Djeca i mladi bez rizičnih čimbenika od srčanih bolesti obično se testiraju jednom u dobi između 9 i 11 godina, pa potom ponovo u dobi između 17 i 19 godina. Ponovno testiranje za odrasle bez rizičnih faktora od srčanih oboljenja obično se obavlja svakih pet godina.

Ako nalazi ne pokazuju rezultate u željenom rasponu, vaš doktor vam može preporučiti da češće dolazite na mjerenja. Doktor također može predložiti češće testove krvi ako imate porodičnu anamnezu visokog holesterola ili srčanih bolesti. Osim toga, doktor će preporučiti češće preglede i ako imate druge faktore rizika, poput pušenja, dijabetesa ili visokog krvnog pritiska.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak