Osjećate simptolme prehlade? Evo kako je na vrijeme možete liječiti

Brinite o svom zdravlju blagovremeno

Često je mišljenje da je prehladu najbolje liječiti kod kuće. Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, prehlada uzrokovana virusima se ne liječi antibioticima. U stvari, uzimanje antibiotika kod virusnih infekcija može učiniti više zla nego dobra i može povećati rizik od dobivanja infekcije koja će kasnije biti otporna na liječenje antibioticima.

Osjećate simptolme prehlade? Evo kako je na vrijeme možete liječiti

Tipična prehlada traje oko 10 dana, a stanje u tom periodu se može znatno pogoršavati. Kako znati kada treba čekati, kada potražiti liječničku pomoć ili pristupiti alternativnim metodama liječenja?

Prvo morate znati šta je prehlada!

Postoji više od dvije stotine virusa koji mogu izazvati prehladu. Prehlada je infekcija gornjih dišnih puteva uzrokovana virusom koji stvara upalu u nosu i grlu. Simptomi uključuju curenje iz nosa, grlobolju, kašalj, suzne oči, kihanje, začepljen nos, glavobolju, umor, a ponekad i groznicu. Prehlade obično traju od jedne do dvije sedmice, a imunološki sistem na kraju sam iskorijeni problem. Međutim, ponekad mogu nastati komplikacije koje zahtijevaju liječničku intervenciju.

Prvi dan

Simptomi:

Simptomi prehlade obično počinju dva do tri dana nakon početne infekcije. Prije nego su simptomi postali očiti, vjerovatno ste bili zaraženi dva do tri dana. Prvi dan ćete vjerovatno osjećati lagano peckanje na stražnjoj strani grla i posezat ćete za maramicom češće nego inače. U ovoj fazi je teško odrediti imate li prehladu ili gripu. Osjećat ćete više umora i laganu bol u tijelu.

Liječenje

Liječenje tek uočenih simptoma može potaknuti brži oporavak. Novo istraživanje pokazuje da cink može skratiti trajanje prehlade. Istraživanjem je utvrđeno da su simptomi završili dva dana prije kod osoba koje su uzimale cink kroz tablete, pilule ili sirup. Uz uzimanje cinka, možete raditi i sljedeće:

  • Pijte puno tekućine.
  • Uzmite sirup protiv kašlja ili pastile.
  • Koristite ovlaživče zraka
  • Vlažite sinuse sprejevima, kapima ili vrućom parom.
  • Izbjegavajte alkoholna pića i kofein jer povećavaju dehidraciju.
  • Ako ste u mogućnosti, uzmite dan ili dva slobodno i ostanite kod kuće, te se dobro naspavajte. Vaše tijelo se najbolje oporavlja dok spavate.
  • Uzimajte dodatke prehrani za podizanje imuniteta.

Drugi i treći dan

Simptomi

Drugog i trećeg dana vjerovatno ćete osjetiti pogoršanje simptoma kao što je pojačano curenje iz nosa i jača grlobolja. Također možete osjećati laganu groznicu uz temperaturu do 38°C. Ako budete slijedili ranije navedene savjete, ne biste se trebali osjećati puno gore nego prvog dana. Uzimajte dovoljno tekućine i cink, te priuštite sebi kvalitetan odmor.

Liječenje

U ovom periodu ste zarazni, stoga je potrebno često prati ruke. Pokrijte usta i nos prilikom kihanja i kašljanja. Redovino dezinficirajte površine kao što su telefoni, kvake i tipkovnice računala.

Pokušajte slijediti ove upute za ublažavanje simptoma:

  • Napravite pileću supu! Majke su generacijama koristile pileću supu kao najbolji lijek protiv prehlade. Znanstvenici su otkrili da pileća supa zaista pomaže smanjiti upalu i odčepljuje sinuse.
  • Odmarajte! Priuštite sebi kvalitetan odmor. Podupiranje jastucima može smanjiti začepljenje sinusa što će vam omogućiti bolji san.
  • Naparite sinuse! Da biste odčepili i očistili sinuse, zagrijte vodu ili čaj od mente ili kamilice. Sjednite, stavite peškir preko glave i udišite paru. Vrući tuš također može pomoći. Također možete koristiti ovlaživač zraka u sobi kako biste lakše disali i odmarali.
  • Uzmite antihistaminik! Antihistaminici mogu pružiti olakšanje i smiriti kašalj, kihanje, suzne oči i curenje iz nosa.
  • Umirite grlo! Konzumirajte tople napitke s medom kako biste umirili grlo ili ga ispirite toplom slanom vodom. Za kašalj uzmite sirup za iskašljavanje.
  • Ublažite groznicu! Lijekovi poput ibuprofena i paracetamola mogu pomoći u borbi protiv groznice i glavobolje. Nemojte davati aspirin djeci mlađoj od 19 godina jer može biti povezan s rijetkom, ali teškom bolešću pod nazivom Reyev sindrom. Za ublažavanje groznice postavite vlažan peškir na čelo ili iza vrata. Također pokušajte s mlakim tušem ili kupkom.
  • Blaga tjelovježba! Ako se osjećate dovoljno dobro za vježbanje, to može potaknuti imunološki sistem. Ali, pazite da ne pretjerate! Intenzivna aktivnost može smanjiti otpornost na infekcije. Isprobajte brzo hodanje umjesto trčanja.

Četvrti do šesti dan

Simptomi

To je obično najintenzivnije razdoblje za dišne puteve. Sinusi mogu biti potpuno zagušeni, sluz iz nosa može postati gušći i poprimiti žućkastu ili zelenkastu boju. Grlo može biti bolno i mogu se pojaviti glavobolje. U ovom periodu možete osjećati pojačani umor jer tijelo okuplja sve svoje obrambene mehanizme u borbi protiv virusa.

Liječenje

U ovom trenutku, možete adekvatno početi čistiti sinuse. Koristite fiziološku otopinu za ispiranje sinusa i vruću paru kako biste smanjili virusnu infekciju. Sva suvišna sluz iz sinusa čini savršenu okolinu za razvoj bakterija. Odmarajte kada ste u prilici. Osjećate li da se stanje dodatno pogoršava, posjetite liječnika.

Sedmi do deseti dan

Simptomi

Tokom ovog razdoblja, tijelo polako pobjeđuje infekciju. Možete primijetiti da se počinjete bolje osjećati i da su neki od simptoma ublaženi.

Liječenje

Ako se još uvijek borite sa začepljenim sinusima i grloboljom, ne paničite. Nastave piti puno tekućine i odmarajte kada možete. Tijelo možda zahtijeva više vremena u borbi s virusima ili mu nedostaje odmora.

Više od 10 dana

Simptomi

Nakon 10 dana biste se trebali osjećati bolje, ali i dalje možete osjećati grlobolju ili curenje nosa.

Kada potražiti pomoć?

Posavjetujte se s liječnikom ako prehlada ne prolazi u roku od tri sedmice. Ako ste i dalje promukli, imate povećane limfne čvorove i osjećate prekomjerni umor, potražite savjet liječnika. Ako vas svrbe oči i curi vam nos, možda ste alergični na nešto. Prehlada može pogoršati druga stanja kao što su astma, kongestivno zatajenje srca i bolesti bubrega. Potražite liječničku pomoć ako osjetite poteškoće sa disanjem, ubrzani rad srca, nesvjesticu ili druge teže simptome. U ovom periodu vaše tijelo se još uvijek oporavlja od borbe, pa svakako nastavite učestalo prati ruke i dezinficirati površine oko sebe kako biste smanjili rizik od napada drugog virusa. Oprez u ovoj fazi pomoći će da se osjećate bolje. Ponekad se ono što izgleda kao obična prehlada može razviti u nešto ozbiljnije.

Obavezno se posavjetujte s liječnikom ako imate bilo koji od ovih simptoma:

  • Temperatura veća od 38°C više od 24 sata.
  • Osjećate li groznicu u pratnji osipa, jakih glavobolja, zbunjenosti, težine u leđima, boli u trbuhu ili bolnog mokrenja.
  • Kašljanje ili kihanje uz izbacivanje sluzi koja je zelena, smeđa ili s tragovima krvi.
  • Otežano disanje, bol u prsima ili poteškoće kod gutanja
  • Imate bolne sinuse.
  • Pojave li se bijele ili žute pjege u grlu.
  • Patite li od teške glavobolje sa zamagljenim vidom, vrtoglavicom i/ili mučninom i povraćanjem.
  • Ako osjećate bol ili vam curi sluz iz ušiju.
  • Osjećate li konstantnu bol u stomaku.
  • Pretjerano se znojite i drhtite.

Svi ovi simptomi mogu signalizirati prisutnost druge infekcije ili drugog zdravstvenog problema. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma u vrijeme samostalnog liječenja prehlade, obavezno posjetite liječnika!

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak