Istraživanja pokazala: Čak i lažni osmijeh vam može poboljšati raspoloženje

Vrijedi probati

Čin smijanja pokreće moždane hemikalije koje su povezane s pozitivnošću, čak i kada osmijeh nije pravi.

Istraživanja pokazala: Čak i lažni osmijeh vam može poboljšati raspoloženje

Samo oponašanje mišićne aktivnosti lica je dovoljno za stvaranje pozitivnih emocija. Loša strana "lažiranja" pozitivnosti je jedino kada ovako pokušavate prikriti simptome depresije i anksioznosti.

U časopisu Experimental Psychology je nedavno objavljeno istraživanje koje je dokazalo da pomicanje mišića lica tako da formiraju osmijeh može biti korisno i u podizanju vašeg raspoloženja.

Istraživanje je pokazalo da fizički čin osmijeha nije samo stvorio unutrašnja pozitivna osjećanja, već je i natjerao sudionike da svijet oko sebe vide na pozitivniji način, prema riječima vodećeg istraživača dr Fernanda Marmolejo-Ramosa, istraživača u Centru za Promjena i složenost učenja na Univerzitetu Južne Australije.

Kako je teklo istraživanje?

Istraživači s Univerziteta Južne Australije dali su sudionicima da repliciraju pokret lica osmijeha držeći olovku među zubima, zbog čega se uglovi usta podižu. Iako su osmjesi sudionika bili lažni, njihov mozak nije znao razliku, kaže Marmolejo-Ramos. U istraživanju je otkriveno da ovaj pokret stimuliše amigdalu, koja oslobađa neurotransmitere kako bi se potaknule pozitivne emocije. Amigdala se smatra emocionalnim centrom mozga, te ima primarnu ulogu u procesuiranju odgovora povezanih sa strahom, agresijom i anksioznošću. Ovo također utječe na donošenje odluka i pamćenje.

Nasmiješite se za zdravlje, sreću i dugovječnost

Ova studija ističe vezu između vanjskog izgleda i unutrašnjih osjećaja. Znači li to da bi lažiranje nekoliko trenutaka sreće moglo dovesti do stvarne sreće? Nedavna istraživanja sugerišu da bi ovo mogla biti istina.

Šta ovo znači za vas?

Kada je riječ o pozitivnijem pogledu na život, u igri su brojni faktori. Ishrana, vježbanje i mentalno zdravlje su ključni za osjećaj sreće. Ali bez obzira na to, smijanje može imati prednosti za vas. Čak i ako se ponekad osjećate glupo, pokušajte. Mozak će vam biti zahvalan.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak