Tjelesna težina i masti u tijelu igraju svoju ulogu u reproduktivnom sistemu čovjeka. Dr. Bernard Rosenfield, ginekolog, ističe da ljudi koji imaju teškoće sa začećem često su iznenađeni činjenicom da njihov nezdrav način života umanjuje šanse da dobiju dijete. Zato on preporučuje da obratitie pažnju na ove tri stvari.
Kako tjelesna težina utječe na plodnost?
Korisni savjeti1. Prekomjerna tjelesna težina umanjuje mogućnost začeća
Žene sa prekomjernom tjelesnom težinom se suočavaju sa brojnim izazovima pri vitro začeću u usporedbi sa ženama normalne težine. One različito reaguju na lijekove koje konzumiraju tokom procesa i imaju manje šanse za konačni uspijeh. Optimizam u cijelom ovom procesu je jako bitan, što po nekim istraživanjima pokazuje, da čak 70% žena koje su neplodne uspjevaju da začnu prirodnim putem nakon što dovedu svoju tjelesnu težinu u normalno stanje.
2. I one sa malom tjelesnom težinom imaju problem
Premršave žene mogu da imaju hormonalnu neurovnateženost koja slabi njiovu šansu za začećem. Nedostatak masti u organizmu je bitan element u seksualnom razvoju i plodnosti jer oni igraju ulogu pri izlučivanju estradiola, hormona koji reguliše reproduktivni sistem. Premršave žene ovaj hormon pretvaraju u antiestrogensko sjedinjenje koje tokom vremena onemogućava začeće. I kod ovih žena normalizovanje tjelesne težine može vratiti plodnost.
3. Ni muškarci nisu pošteđeni
Neplodnost nije samo ženski problem. Jedna trećina problema sa začećem se pojavljuje kao rezultat muške neplodnosti, a manji dio njih je povezan sa prekomjernom tjelesnom težinom kod muškaraca. To pridonosi manjem kvalitetu sperme, rezultitirajući da paru koji čini muškarac sa prekomjernom tjelesnom težinom i normalna žena treba duplo više vremena da začnu nego paru gdje oboje imaju normalnu tjelesnu težinu. I ovdje, regulisanje tjelesne težine pruža dobre rezultate u ostvarenju krajnjeg cilja.