Kako upravljati stresom?

Stres nije normalna pojava

Iako je raditi pod stresom postala svakodnevnica i normalna stvar za mnoge, to nije tako. Život na ovaj način može imati ozbiljne reperkusije na vaše mentalno i fizičko zdravlje.

Kako upravljati stresom?
Neki primjeri ove situacije su: stres, depresija, insomnia, anksioznost, čirevi u želucu, slab imunološki sistem i srčana oboljenja.

Važno je znati da je stres opasna manifestacija uma i tijela u situacijama koje izazivaju zabrinutost ili prenose neku vrstu opasnosti. Glavni indikator stresa je kada shvatimo da je više od 60% naših misli zauzeto negativnim scenarijima koji se još nisu dogodili. Ovaj osjećaj zabrinutosti se produžava i često se ponavlja.

Stres se može manifestirati u dvije vrste reakcija: psihološke, kao što su anksioznost, pretjerana briga, nesanica, razdražljivost, impulzivnost, smanjeno pamćenje, teška koncentracija i depresija; i fiziološka, među njima migrena, tenzija u mišićima, tegoba u grudima, problemi s probavom, kriza kod astmatičara i predmenstrualni stres kod žena.

Kako upravljati sa stresom

Prvi korak u upravljanju je identificiranje reakcije tijela na stres i kakve misli generišu taj stres. Vrlo praktična vježba je zapisati liste fraza koje vam dolaze na um kada primjetite da je vaš nivo stresa visok, zapišite svaku misao i klasifikujte ih na sljedeći način: da li ih možete promijeniti, a koje ne i koje su stresne situacije koje možete izbjeći. Na ovaj način će vam biti mnogo lakše da identifikujete stresne trenutke.

Zašto je toliko bitno da znate upravljati stresnim situacijama? Posljedice življnja pod velikim stresmo mogu biti od pogoršanja fizičkih simptoma koji mogu preći u bolest do emocionalnih simptoma koji se razvijaju u neku vrstu emocionalnog poremećaja.

Najgore vrijeme za stres

Kada je u pitanju neki važan ispit, frustrirajuće je kada ste učili ali za vrijeme ispita sve što ste znali zaboravite. U nastavku vam predlažemo nekoliko savjeta :

  1. Organizujte sebi vrijeme za učenje. Na ovaj način ćete smanjiti dnevno opterećenje.
  2. Vježbe disanja. Noć pred ispit pronađite mirno mjesto gdje možete obaviti ove vježbe.
  3. Tokom ispita. Vježbajte vježbe za disanje, pažljivo pročitajte uputstva, odgovorite na pitanja koja znate, ona za koje niste sigurni ostavite za kraj i koristite neki stimulans kao što je naprimjer žvaka.

Odvojite malo vremena da se opustite

  • Vježbajte, minimalno 30 minuta na dan.
  • Slušajte muziku koja vam se sviđa.
  • Spavajte dovoljno.
  • Meditacija ili vježbe za disanje će vam značajno pomoći.
  • Ne uzimajte tešku hranu za večeru.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak