Šta je "Mindfulness meditacija"?

Kako ispravno meditirati

Pažljivost je osnovna ljudska sposobnost koja nam pomaže da budemo u potpunosti prisutni i svjesni svega što radimo, a da ne budemo pretjerano opterećeni situacijama koje se odvijaju oko nas. Pažljivost možete vježbati uz pravilnu meditaciju.

Šta je "Mindfulness meditacija"?

Kako vježbati pažljivost u pokretu?

Skoro svaki zadatak koji obavljamo u jednom danu - bilo da peremo zube, jedemo ručak, razgovaramo s prijateljima ili vježbamo - može se obaviti pametnije. Kad smo svjesni svojih postupaka, više pažnje posvećujemo onome što radimo. Uz pažljivost bolje ćemo primjećivati naše misli i emocije. Ugradnjom ove sposobnosti u naš svakodnevni život, možemo vježbati pažljivost čak i kada smo previše zauzeti za meditaciju.

Kako meditirati?

Ono što će vam pomoći da ispravno obavite ovu aktivnost je da na samom početku odredite količinu vremena koju ćete provesti meditirajući. Ako ste početnik, može vam pomoći da odaberete kratko vrijeme, kao što je meditacija od 5 do 10 minuta. Što češće ovo budete radili, to ćete više moći i povećavati vrijeme koje provodite meditirajući. Kasnije meditacija od 10 minuta može prerasti u aktivnost od 45 minuta do sat vremena. Koristite tajmer na vašem telefonu, kako biste znali koliko vremena je prošlo. Mnogi ljudi meditiraju odmah nakon što se probude ili prije spavanja. Odaberite prostor i vrijeme tokom dana kada možete izdvojiti nekoliko trenutaka da se posvetite samo sebi i svojim mislima.

Pronađite dobro mjesto u vašem domu, a idealno bi bilo da to bude uredna prostorija bez buke. Ostavite svjetla uključena ili sjedite u prirodnom svjetlu. Možete sjediti i vani ako želite, ali pobrinite se da odaberete mjesto na kojem vas niko neće ometati.

Sjedite na svoje mjesto, bez obzira da li je to stolica, jastuk za meditaciju ili klupa u parku. Pronađite mjesto koje će biti čvrsto i stabilno. Obratite pažnju na vaše noge. Ako sjedite na jastuku na podu, prekrižite noge ispred sebe. Ako ste pak na stolici, spustite noge tako da vaša stopala dodiruju pod.

Ispravite gornji dio tijela, ali nemojte se ukočiti. Vaša kralježnica ima prirodnu zakrivljenost. Ako previše ispravite leđa, to neće biti prirodan položaj, stoga slušajte svoje tijelo. Spustite ruke na noge, te ih nemojte gurati ka naprijed ili nazad. Malo spustite bradu, te dozvolite vašem pogledu da lagano padne prema dolje. Ako osjetite potrebu, možete zatvoriti oči, mada tokom meditacije nije potrebno zatvarati oči. Možete jednostavno dopustiti da ono što vam se pojavi pred očima bude tu, bez da se usredotočite na to.

Opustite se i fokusirajte se na disanje. Osjetite vaš dah, te pratite kako zrak ulazi i izlazi iz vašeg tijela. Možete disati duboko ako će vam tako biti lakše da se fokusirate. Dakle, važno je obratiti pažnju na zrak koji se kreće kroz vaš nos, usta, te pokrete vašeg tijela dok dišete.

Neizbježno je da će vaša pažnja skrenuti s disanja, te da će vaše misli lutati drugim mjestima. Ipak, ovo vas ne treba brinuti. Ne trebate blokirati ili potpuno isključiti vaše misli, već kada se dogodi da vaš um odluta, samo lagano vratite pažnju na disanje.

Možda vam se čini da vaš um stalno luta - a to je i normalno. Umjesto da se borite s tim mislima ili se toliko bavite njima, vježbajte pažljivost bez potrebe za reakcijom. Samo sjedite i obratite pažnju na vaše tijelo, te svaki put kada vaše misli odlutaju, jednostavno se iznova skoncentrišite na disanje, bez prevelikih očekivanja i osuda.

Odvojite nekoliko trenutaka da primijetite sve zvukove u vašoj okolini. Primijetite kako se vaše tijelo trenutno osjeća. Obratite pažnju na vaše misli i emocije. Na samom kraju odaberite nekoliko trenutaka da razmislite o danu koji vas čeka, te o vašim pozitivnim očekivanjima.

To je to. To je praksa meditacije koja ne mora nužno biti jednostavna. Važno je da je redovno praktikujete, a rezultati će vam pokazati zašto vrijedi uključiti ovu zdravu aktivnost u vaš svakodnevni život.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak