Je li pametno spavati nakon treninga?

Drijemež nakon treninga, da ili ne?

Iako je poznato da tjelesna aktivnost povećava energiju, to ne znači da se poslije treninga ne možete osjećati umorno i pospano. Ako želite odspavati nakon sesije vježbanja, vjerovatno se pitate koliko je ovo korisno za vaš napredak. Body.ba vam donosi odgovor:

Je li pametno spavati nakon treninga?

Da li je ovo normalno?

Općenito, pospanost nakon vježbanja nije razlog za zabrinutost. Normalno je osjećati se umorno nakon fizičkog napora. Vjerovatnije je da ćete osjećati umor nakon intenzivnih treninga. Na primjer, možete očekivati da će vam se razina energije spustiti nakon dugog trčanja ili intervalnog treninga visokog intenziteta. S druge strane, lakši trening poput lagane šetnje vjerojatno vas neće umoriti.

Vaša energija nakon vježbanja ovisi o mnogim faktorima, uključujući:

  • Vašu razinu kondicije
  • Vašu ishranu
  • Vašu razinu hidratacije
  • Vrstu treninga
  • Trajanje, intenzitet i učestalost vježbanja
  • Osnovna medicinska stanja
  • Koliko kvalitetno ste se naspavali

Zašto ste pospani nakon treninga?

Pospanost nakon treninga uzrokovana je prirodnim odgovorom tijela na tjelesnu aktivnost. Kada vježbate, vaši mišići se skupljaju. Za stvaranje ovih kontrakcija vaše tijelo koristi adenozin trifosfat ili ATP. Razine ATP-a se smanjuju kako nastavljate vježbati, što smanjuje sposobnost vaših mišića da funkcionišu. Ovo rezultira umorom.

Ako razmišljate o tome da odspavate nakon treninga, razmotrite potencijalne prednosti i nedostatke.

Prednosti spavanja nakon vježbanja

Prednosti drijemanja nakon treninga uključuju:

  • Oporavak mišića - Drijemanje nakon vježbanja može podržati oporavak mišića. Kada spavate, vaša hipofiza oslobađa hormon rasta. Vašim je mišićima ovaj hormon potreban za popravak i izgradnju tkiva. To je neophodno za rast mišića i sportske performanse.
  • Smanjen fizički umor - Osjećaj pospanosti nakon vježbanja znak je umora mišića. Međutim, kako drijemanje potiče oporavak mišića, to vam može olakšati rješavanje ostalih obveza tokom ostatka dana.
  • Povećana mentalna budnost - Slično tome, drijemanje nakon vježbanja može vam dati poticaj mentalne energije. Ako ste se rano probudili da biste vježbali, drijemanje vam može pomoći da se osjećate manje umorno.

Nedostaci spavanja nakon vježbanja

Postoje i neki nedostaci drijemanja nakon treninga. Oni uključuju.

  • Loša kvaliteta drijemanja - Vježbanjem se povećavaju vaši endorfini i tjelesna temperatura. Ove promjene izazvane vježbanjem mogu vaš mozak i tijelo održati budnima. Zato neki ljudi izbjegavaju vježbati neposredno prije spavanja. Stoga, čak i ako želite drijemati, možda će biti teško kvalitetno se odmoriti. Možda će trebati vremena da utvrdite jesu li drijemeži nakon treninga pravi za vas.
  • Možda budete mrzovoljni - Ako drijemate dugo, mogli biste ući u dublje faze spavanja. Osjećat ćete se mrzovoljno i dezorijentisano kad se probudite. Taj osjećaj, poznat kao inercija spavanja, može trajati i do 30 minuta.
  • Ometano noćno spavanje - Drijemanje može negativno utjecati na noćni san. Možda ćete imati problema sa spavanjem kasnije tokom noći. Osim toga, ako imate poremećaj spavanja, drijemanje može pogoršati vaše simptome.

Koliko dugo biste trebali drijemati?

Ograničite drijemanje na 20 minuta. Izbjegavajte drijemanje duže od 30 minuta. U suprotnom, možete ući u dubok san i probuditi se s inercijom spavanja.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak