Trening muškaraca i trening žena - u čemu su razlike?

Izdržljivost i oporavak

Muškarci u svojim treninzima veći fokus stavljaju na izgradnju i jačanje gornjeg dijela tijela, dok su žene više fokusirane na donji dio.

Trening muškaraca i trening žena - u čemu su razlike?
Pexels (Jonathan Borba)

Razlozi se mogu tražiti u ličnim težnjama i sveukupnoj tjelesnoj estetici, a to je ujedno i najveća razlika među treninzima različitih spolova koja se može opaziti u teretanama. Međutim, postoji i nekoliko značajnih razlika unutar samih muških i ženskih tijela, a koje se znatno osjete pri izlaganju fizičkim naporima.

Prema rezultatima pojedinih studija, žene su te koje bolje podnose veći volumen treninga iz prostog razloga jer se njihovo tijelo brže oporavlja. Tako je istraživanjem iz 2010. godine upoređeno muško i žensko tijelo kroz trening izdržljivosti, a oba spola su trebala izvoditi čuveni bench potisak sve do otkaza. Muškarcima je za potpuni oporavak trebalo punih 48 sati, dok su ženama bila potrebna svega 4 sata.

I neka druga istraživanja su potvrdila razlike u brzini oporavka i toleranciji volumena treninga. Jedno od istraživanja je bilo usmjereno na praćenje brzine oporavka oba spola između serija vježbi, pa je tako za muškarce uobičajno bilo da se oporave nakon 2 do 3 minuta, dok je i tu ženama trebalo manje vremena za spreman ulazak u novu seriju vježbanja.

Iz svega toga se može sumirati da trening žena za razliku od treninga muškaraca, osim ličnih preferencija ka radu na donjem odnosno gornjem dijelu tijela, uobičajno treba biti malo žustriji sa nešto većim brojem ponavljanja u serijama i svakako kraćim vremenom odmora. Posebno je evidentno da tako znatno brži oporavak omogućava pripadnicama nježnijeg spola da više vježbaju tokom sedmice i da manje koriste dane odmora od muškaraca čija sama konstrukcija mišića zahtijeva više odmora.

S druge strane, bitno je srušiti mitove o tzv. muškim i ženskim vježbama jer takve jednostavno ne postoje, oba spola bi trebala vježbati i sa tegovima i na spravama i izvoditi HIIT i klasične kardio vježbe. 

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak