Kako se lakše buditi rano svako jutro?

Trikovi koji će vam pomoći da se probudite bez problema

Prednosti ranog buđenja su zaista nevjerovatne, međutim, ponekad nam "snooze" opcija djeluje kao puno bolji izbor. Ako ste ipak odlučni da postanete jutarnja osoba, u nastavku vam Body.ba donosi nekoliko jednostavnih savjeta koji će vam pomoći da izgradite naviku ranog buđenja.

Kako se lakše buditi rano svako jutro?

Idite ranije u krevet

Ovaj savjet se često ponavlja i neizostavan je dio savršene jutarnje rutine. Da biste se ranije budili, morat ćete ranije i spavati. Kratak i nekvalitetan san može poremetiti vašu prosudbu, raspoloženje, sposobnost učenja, te dugoročno dovodi do problema poput pretilosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.

Držite se dosljednog rasporeda spavanja

Ključ postajanja jutarnje osobe jeste odlazak u krevet i buđenje u isto vrijeme svakog dana, čak i vikendom. Ovo će pomoći vašem mozgu da shvati kada je vrijeme za spavanje, a kada za buđenje. Najefektivniji način da uspijete jeste pomicanjem vašeg rasporeda unazad 15 minuta svaki dan, kako biste pomogli vašem tijelu da se prilagodi.

Nemojte piti kofein nakon 16:00 sati

Kafa i drugi stimulansi poput čaja i čokolade mogu poremetiti vaš unutrašnji sat. Kafu konzumirajte najmanje 5 sati prije spavanja kako biste navikli vaš organizam na spavanje, umjesto bacanja i okretanja u krevetu tokom noći.

Pistacije i trešnje promovišu kvalitetan san

Ove namirnice nude poticaj kvalitetnog sna zahvaljujući sadržaju hranjivih tvari poput vitamina B6 i magnezija. Pistacije i trešnje doprinose proizvodnji melatonina, hormona koji reguliše san.

Ipak, nemojte jesti večeru prekasno

Grickanje manje od sat vremena prije spavanja može vas držati budnima noću. Vaš želudac stvara kiselinu kako bi započeo proces probave, što znači da kada legnete ,vjerovatnije je da ćete dobiti refluks. Najveći krivci koji izazivaju refluks i treba ih izbjegavati su prženo i prerađeno meso, brza hrana i slatki deserti.

Nemojte koristiti elektronske uređaje prije spavanja

Izloženost jakim svjetlima i ekranima prije spavanja također može poremetiti vaš cirkadijanski ritam i ugroziti kvalitet sna. Nemojte koristiti telefon minimalno sat vremena prije spavanja.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak