Savjeti stručnjaka za osobe koje ne mogu spavati

Nesanica

3 je sata ujutro a vi ste se probudili bez ikakvog razloga. Uspjeli ste zaspati u ponoć a već ubrzo vas budi alarm. Za mnoge britance, dobar noćni san je rijedak slučaj i postalo je frustrirajuće ležati u krevetu, okrećući se u nove položaje u nadi da će zaspati - ali ovo je nešto što se mnogima od nas dešava. Ako se probudite u noći, gledanje u vaš telefon je jedna od najgorih stvari koje možete učiniti - i neće vam nužno pomoći da se prije vratite na spavanje.

Savjeti stručnjaka za osobe koje ne mogu spavati
Foto: Unsplash

To uzrokuje veću anksioznost i nedavna istraživanja upozorila su nas na to da ako se ne odvojimo od telefona u vrijeme spavanja dovodi do epidemije nedostatka sna. Plavo svjetlo koje su stvorili na našim zaslonima telefona je ista vrsta svjetla koja nas tjera da se probudimo ujutro jer on inhibira melatonin - hormona spavanja.

Stručnjaci preporučuju oko 7 do 8 sati sna za odrasle - ali čak i ako bismo spavali toliko i odmorili se, stres je najveći razlog zašto mnogi od nas ne mogu zaspati. Brige o novcu i poslu su dva glavna krivca za nesanicu. Danas se obilježava Svjetski dan spavanja, a fizioterapeut dr. Nerina Ramlakhan dala je stručne savjete o tome šta biste trebali raditi, a šta nikako ne trebate ako se budite u kasne sate.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak